Головний напрям діяльності вашої профорганізації?

2024, 12
   

Міненерговугілля про розвиток вітчизняної атомної

06.02.2013

Міненерговугілля про розвиток вітчизняної атомної енергетики

Розвиток вітчизняної атомної енергетики, підвищення надійності та безпеки її роботи є одним із пріоритетних напрямів енергетичної політики України, повідомляє Міністерство атомної енергетики та вугільної промисловості України.

ДП «НАЕК «Енергоатом» є експлуатуючою організацією (оператором) усіх чотирьох діючих АЕС України – Запорізької АЕС, Хмельницької АЕС, Рівненської АЕС та Южно-Української АЕС. Виробництво електроенергії на АЕС забезпечує близько 50% потреби економіки та населення України в електроенергії. У 2012 році на чотирьох діючих АЕС перебувало в експлуатації 15 енергоблоків загальною потужністю 13,835 ГВт.

За 2012 рік ДП «НАЕК «Енергоатом» вироблено 90,3 млрд кВтгод електроенергії, що становить 45,5% від загального виробництва електроенергії в Україні (при цьому частка встановленої потужності ДП «НАЕК «Енергоатом» склала 26%). Планове завдання 2012 року з виробництва електроенергії виконано на 101,6%. Коефіцієнт використання встановленої потужності у 2012 році становив 74, 2%, що відповідає закладеному у проекті.

Сьогодні забезпечено сталий та безпечний режим роботи атомних електростанцій відповідно до Закону України «Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку» та положень Конвенції про ядерну безпеку. На системній основі впроваджуються заходи з підвищення рівня безпеки діючих АЕС України відповідно до вимог національних норм, правил та стандартів з ядерної та радіаційної безпеки, рекомендацій МАГАТЕ та з урахуванням передової міжнародної практики.

У результаті виконання заходів з підвищення рівня безпеки, що впроваджено на енергоблоках АЕС, стан безпеки українських АЕС є досить високим, рівень безпеки українських АЕС позитивно оцінюється міжнародними експертами протягом останніх років, зокрема на нарадах у МАГАТЕ щодо дотримання положень Конвенції про ядерну безпеку та під час перевірок АЕС місіями закордонних експертів у рамках міжнародного співробітництва (ВАО АЕС, WENRA, МАГАТЕ). За роки існування галузі українським атомникам вдалося домогтися зменшення кількості порушень у роботі енергоблоків більш ніж у п’ять разів (з 82 у 1996 році до 15 у 2012 році).

Після аварії на АЕС «Фукусіма-Даічі», що сталася в Японії у березні 2011 року, питання безпеки АЕС набуло особливого значення. Це призвело до перегляду ставлення громадськості та урядів країн до перспектив розвитку ядерної енергетики. Деякі країни відмовились або обмежили використання в подальшому атомної енергетики. Але більшість країн міжнародної спільноти, в тому числі - Україна, визнали недоцільність відмови від атомної енергії за умови виконання заходів з підвищення безпеки та врахування досвіду аварії на АЕС «Фукусіма-Даічі».

Для цього на засіданні Ради національної безпеки і оборони України 8 квітня 2011 року прийнято рішення про необхідність затвердження Кабінетом Міністрів України Комплексної програми підвищення безпеки енергоблоків АЕС України, яка включатиме і заходи із запобігання подібним аваріям на українських АЕС (Указ Президента України від 12 травня 2011 року № 585/2011 «Про введення в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України «Про підвищення безпеки експлуатації атомних електростанцій України»). В результаті роботи розроблена Комплексна (зведена) програма підвищення рівня безпеки енергоблоків атомних електростанцій (далі – КзППБ), яку затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 7 грудня 2011 року № 1270. Виконання заходів КзППБ розраховано на період до 2017 року.

Крім того, на виконання Указу Президента України від 12 травня 2011 року № 585/2011 ДП «НАЕК «Енергоатом» проведено цільову позачергову оцінку стану безпеки енергоблоків АЕС («стрес-тести»). В рамках цільової позачергової переоцінки безпеки енергоблоків АЕС України були детально проаналізовані:

зовнішні екстремальні природні впливи (землетруси, затоплення, пожежі, смерчі, екстремально високі/низькі температури, опади, сильні вітри);

втрата електропостачання та/або кінцевого поглинача тепла;

питання управління важкими аваріями.

За результатами виконаних «стрес-тестів» Держатомрегулювання підготовлено Національний звіт України з цільової переоцінки безпеки ядерних установок з урахуванням уроків аварії на АЕС «Фукусіма-Даічі».

4-9 лютого 2012 року у м. Люксембург відбулося засідання Секретаріату ЄС, присвячене «стрес-тестам», на якому Україна успішно презентувала Національний звіт і результати незалежної перевірки «стрес-тестів», а також взяла участь в обговоренні відповідей на запитання і зауваження до національних доповідей країн-учасниць.

18-22 березня 2012 року в Україні групою незалежних експертів, визначених Секретаріатом ENSREG, проведено Оглядову Місію з метою узгодження відкритих питань та формування остаточного звіту за підсумками тематичної партнерської перевірки результатів «стрес-тестів» АЕС України. За результатами Місії розроблено звіт, який надано до Секретаріату ENSREG. На засіданні у Брюсселі 25 квітня 2012 року Секретаріат ENSREG розглянув та затвердив підсумковий звіт з партнерської перевірки результатів «стрес-тестів» для українських АЕС.

Результати «стрес-тестів», що представлені у Національному звіті України, довели:

послідовність подій, що сталися на АЕС «Фукусіма-Даічі», практично неможлива для АЕС України;

не виявлені нові критичні зовнішні природні впливи або комбінації впливів додатково до розглянутих при проектуванні АЕС та детально проаналізованих в рамках обґрунтування безпеки АЕС;

необхідно виконати додаткові заходи з підвищення безпеки.

Враховуючи збільшення обсягу робіт з підвищення рівня безпеки енергоблоків АЕС, у січні 2013 року розроблено проект постанови Кабінету Мністрів України про внесення зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 07.12.2011 № 1270 «Про затвердження Комплексної (зведеної) програми підвищення рівня безпеки енергоблоків атомних електростанцій» в частині збільшення витрат на виконання заходів.

КзППБ доповнена заходами, спрямованими на запобігання «важким» аваріям, зокрема, комплексом заходів із забезпечення відведення тепла від ядерного палива під час важких аварій та забезпечення аварійного електроживлення в умовах тривалого повного обезточення АЕС (як найбільш консервативного сценарію) за допомогою мобільних дизель-генераторів, мобільних насосних станцій.

Реалізація КзППБ здійснюється за рахунок коштів тарифу ДП «НАЕК «Енергоатом» на відпуск електроенергії та виробництво теплової енергії, що виробляється на АЕС, яка затверджується постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики України. Так, постановою НКРЕ від 26.12.2012 № 1777 «Про встановлення тарифів ДП НАЕК «Енергоатом» на відпуск електричної енергії та виробництво теплової енергії, вироблених на атомних електростанціях» встановлено тариф на відпуск електричної енергії - 20,53 коп. за 1 кВт·год. (без ПДВ), тариф на виробництво теплової енергії - 33,49 грн. за 1 Гкал  (без ПДВ).

З метою залучення додаткових інвестицій для КзППБ на виконання розпорядження Президента України від 03.01.2013 № 1/2013-рп «Про делегацію України для участі у переговорах щодо укладення Гарантійної угоди (Проект «Комплексна (зведена) програма підвищення рівня безпеки енергоблоків атомних електростанцій») між Україною та Європейським банком реконструкції та розвитку і Гарантійної угоди (Проект «Комплексна (зведена) програма підвищення рівня безпеки енергоблоків атомних електростанцій») між Україною та Європейським співтовариством з атомної енергії» з 21 по 24 січня 2013 року у м. Лондон відбулися офіційні переговори між Україною та Європейським банком реконструкції та розвитку (ЄБРР) стосовно укладання гарантійних угод щодо отримання кредитів на суму 300 млн. евро на фінансування КзППБ. Результатом переговори є парафування Гарантійної угоди між Україною та ЄБРР та Кредитної угоди між ДП «НАЕК «Енергоатом» та ЄБРР. У лютому поточного року планується проведення переговорів України з Євроатомом з метою отримання позики також на суму 300 млн. евро.

У 2013 році планується забезпечити кожен майданчик АЕС комплектом мобільного обладнання. Крім цього, на АЕС виконуються інші заходи з попередження «важких» аварій (примусове скидання тиску з гермооболонки, вимірювання та зниження концентрації водню в гермооб’ємі та інші), а також комплекс заходів з удосконалення системи аварійного реагування.

Слід відзначити, що ці додаткові заходи аналогічні заходам, які впроваджуються на зарубіжних АЕС для врахування уроків аварії на АЕС «Фукусіма-Даічі».

У травні 2012 року у Кемп-Девіді (США) відбувся саміт країн «Великої вісімки» (Велика Британія, Німеччина, Італія, Канада, Росія, США, Франція і Японія) з питань ядерної безпеки. У звіті саміту від 19 травня 2012 року визначено, що «Група з ядерної безпеки вітає вдосконалення заходів безпеки на українських атомних електростанціях».

Реалізація заходів з підвищення безпеки сприяє зменшенню ймовірності виникнення аварій та поліпшенню кількісних показників безпеки (зокрема, частоти пошкодження активної зони реакторної установки).

Так, реалізація заходів з підвищення рівня безпеки зумовила зменшення частоти пошкодження активної зони енергоблока РАЕС-1 з 1,165*10-4 до 1, 746*10-5. Для енергоблока ХАЕС-2 після впровадження заходів з підвищення безпеки частота пошкодження активної зони знизилася з 1,73*10-4 до 2,54*10-5. При цьому, нормативне значення частоти пошкодження активної зони становить 1*10-4, але необхідно прагнути неперевищення величини 1*10-5.

Після реалізації заходів КзППБ очікується досягнення рівня безпеки енергоблоків українських АЕС відповідно до міжнародних стандартів та визнання цього факту світовою спільнотою і, зокрема, МАГАТЕ та ЄС.

Слід зазначити, що питання підвищення рівня безпеки є головною складовою підготовки енергоблока АЕС до продовження експлуатації та перебуває під постійним і жорстким контролем Кабінету Міністрів України та Держатомрегулювання.

Сьогодні відповідно до положень Енергетичної стратегії України на період до 2030 року та на виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 29.04.2004                     № 263-р «Про схвалення Комплексної програми робіт щодо продовження строку експлуатації діючих енергоблоків атомних електростанцій» здійснюється підготовка енергоблоків АЕС до есплуатації у понадпроектний строк. У зв:язку із завершенням найближчим часом термінів проектної експлуатації чотирьох енергоблоків, ведеться їх одночасна підготовка до продовження експлуатації. Зокрема для ЮУАЕС-1 термін завершення дії ліцензії - грудень 2013 року, для ЮУАЕС-2 - січень 2015 року, для ЗАЕС-1 - грудень 2014 року, для ЗАЕС-2 - липень 2015 року.

 

Читайте також:

11.06.2024
Профспілка підтримує трудовий колектив
Профспілка підтримує трудовий колектив
Суперечності між Міністерством енергетики України і Київським науково-дослідним та проєктно-конструкторським інститутом «Енергопроект» (КІЕП), який працює над комплексними проєктами будівництва...
04.06.2024
Мирний атом: від розщеплення до приручення
Мирний атом: від розщеплення до приручення
Кожної третьої суботи травня в Україні відзначають День науки. Як ніде в іншій сфері діяльності, наука присутня в атомній...
02.05.2024
Профспілки, святкуючи Першотравень
Профспілки, святкуючи Першотравень
Цього року близько чотирьох мільярдів людей у більш ніж 40 країнах світу матимуть можливість взяти участь у виборах. Це...
01.05.2024
Українським атомникам аплодували
Українським атомникам аплодували
Програми галузевого навчання та розвитку – невід’ємна складова співпраці Енергоатома з Паризьким центром Всесвітньої асоціації операторів атомних електростанцій...
останні публікації
25.06.2024
Кабмін затвердив членів наглядової ради НАЕК
До наглядової ради Енергоатом обрано трьох незалежних членів і двох представників держави, йдеться в розпорядженні Кабінету міністрів № 566-р....
24.06.2024
Міжнародна солідарність
З 18 по 20 червня 2024 року у Палаці парламенту в Бухаресті (Румунія ) проходив 11-й Конгрес Європейської федерації...
22.06.2024
Підтримка профорганізацій, які під окупацією
Семінар із такою назвою відбувся на початку червня у Львові за підтримки і фінансування Фонду ім. Фрідріха Еберта. Для...
23.06.2024
Одноденний заробіток кожного працівника - на ЗСУ
Акція «Допомога захисникам України» триває. Колектив Південноукраїнського енергокомплексу за рахунок відрахувань одноденних заробітків продовжує надавати підтримку військовим частинам,...
22.06.2024
Power to Union Youth
Під таким лозунгом наприкінці травня в Німеччині відбувся міжнародний молодіжний кемпінг, організований Європейською Конфедерацією профспілок і Конфедерацією німецьких профспілок....