Профспілки ЄС: перезавантаження соцдіалогу
Профспілки Європейського Союзу сподіваються на перезавантаження соціального діалогу
Нещодавній з’їзд Європейської конфедерації профспілок у Парижі підтвердив, що у країнах Європейського Союзу соціальна політика та участь соціальних партнерів у її формуванні зазнали значної трансформації, а в самому Європейському Союзі розвивається принципово новий наднаціональний і наддержавний соціальний діалог.
Про це свідчить те, що перед делегатами Конгресу виступили Президент Європейської комісії Жан-Клод Юнкер, Президент Європарламенту Мартін Шульц, Президент Франції Франсуа Олланд, мер Парижу Анна Ідальго, а також Генеральний директор Міжнародної організації праці Гай Райдер. Усі високі посадові особи на Конгресі ЄКП заявили про необхідність врахування в політиці ЄС соціального виміру та «перезавантаження» соціального діалогу. Однак чи стане це відходом від політики жорсткої економії, яка проводиться «трійкою», говорити поки що рано.
У своїй промові Президент Європейської комісії закликав до «зміцнення європейського соціального виміру». У зв’язку з цим Європейська комісія навесні 2016 року має розробити комплекс мінімальних соціальних прав як своєрідний «санітарний кордон», який буде оточувати ЄС, щоб посилити захист ринку праці. Комплекс мінімальних соціальних прав має бути не мінімальним набором, а основою для визначення максимального рівня соціального захисту, який не можна буде знижувати, що дозволить вирівняти ситуацію на європейському ринку праці».
Власне Президент Єврокомісії підтвердив, що реалізація соціальної політики стосовно будь-якої категорії громадян неможлива без здійснення їх соціального захисту, адже соціальний захист - важлива складова соціальної політики, необхідний елемент функціонування держави в умовах ринкової економіки.
А саме головне, на Конгресі ЄКП Жан-Клод Юнкер заявив: «Все це можна зробити за умови покращення функціонування соціального діалогу. Ми повинні заново відкрити для себе ефективність договірної політики і на рівні підприємств, на рівні учасників, на рівні країн, на європейському рівні. Це має важливе значення для пожвавлення соціального діалогу в Європі. Тому я закликаю Європейську конфедерацію профспілок розширити свою участь у європейському соціальному діалозі, який сягнув найвищого рівня за Жака Делора у вісімдесятих роках і мусить відродитися, тому що соціальний діалог – основа всього».
За словами Президента Єврокомісії: «Той, хто каже, що економічний і валютний союз, соціальний діалог не можуть розвиватися у гармонії, глибоко помиляється. Я призначив віце-президента, відповідального за євро і соціальний діалог, щоб продемонструвати, що ці дві речі тісно пов’язані. Мені подобаються речі, які пов’язані між собою», – підкреслив Жан-Клод Юнкер і процитував Блеза Паска́ля — французького математика, механіка, фізика, філософа, класика французької літератури, - Соціальний діалог і розбудова Європи теж тісно пов’язані. Одне не може функціонувати без іншого».
Про те що соціальний діалог - це важливий компонент належного державного управління у багатьох країнах, а участь усіх трьох сторін у становленні та реалізації соціально-економічної політики держави дозволяє забезпечувати баланс між потребами економічного розвитку і соціального благополуччя свідчить також виступ Президента Франції на Конгресі ЄКП.
Президент Франції нагадав учасникам Конгресу історію становлення соціального діалогу на європейському рівні. «30 років тому з ініціативи Жака Делора у Валь Дюшес були укладені угоди, що поклали початок соціальному діалогу на європейському рівні. Європейському соціальному діалогу 1990-х років був притаманний серйозний прогрес, були укладені угоди про відпустку по догляду за дитиною, про неповну зайнятість, про запобігання поширенню нестандартної зайнятості. У 2000-х роках були укладені додаткові угоди про попередження стресів і насильства на робочому місці, про рівність чоловіків і жінок на ринку праці. Напевно, через кризу, а також завдяки концепції Європи цей імпульс втратив і інтенсивність, і зміст... Однак не тільки соціальний діалог поступово втратив силу. У Європейському Союзі все частіше лунають заклики переглянути досягнення соціальної Європи, з усіма ризиками, які можуть мати місце.
Уряди звертаються з проханнями переглянути соціальні норми, а іноді навіть скасувати їх, щоб запобігти ослабленню конкурентоспроможності підприємств і економік».
Далі у своєму виступі Президент Франції закликав до поновлення соціального партнерства: «Нам потрібна координація, нам потрібна гармонізація, нам потрібна узгодженість. Узгодженість для забезпечення конкурентоспроможності, узгодженість для ліквідації бюджетного дефіциту. Потрібна також узгодженість з соціальних прав, заробітної плати, з соціального захисту. Саме до такої узгодженості я закликаю, саме над цим ми починаємо працювати, разом з Німеччиною, щоб, проконсультувавшись з міністрами фінансів та соціальних справ, ми змогли спільно створити найближчим часом соціальну Єврогрупу, подібну існуючої фінансово-економічної Єврогрупи».
Потрібно зауважити, що реального соціального партнерства до цього часу не існує в жодній з пострадянських країн, у тому числі в Україні, тому ні держава, ні роботодавець не сприймають профспілки в якості рівних партнерів при розробці програм, прийнятті рішень тощо.
Закінчуючи свій виступ, Президент Франції, визнав важливу роль Європейської комісії у посиленні євроінтеграції: «Координація соціальної політики, розробка нових процедур прийняття рішень - це саме те, що необхідно на наступному етапі євроінтеграції: створення основи для соціальної політики та підвищення потенціалу соціального діалогу заради зміцнення прав людини. Звідси значущість вашої організації. Тому що Європейська конфедерація профспілок - не другорядний гравець в європейському процесі. І вам перетворювати Європу, і вам її розвивати. Європа - історія прогресу і солідарності».
Як відомо, соціальний діалог пронизує весь процес євроінтеграції. Соціальний діалог закладений в договорах ЄС, Хартії фундаментальних прав ЄС, європейському трудовому законодавстві, правозастосовній практиці Європейського суду, Європейської соціальної хартії та конвенцій МОП, ратифікованих країнами ЄС.
Соціальний діалог закладений в установчому договорі ЄС.
• Європейський Союз визнає і просуває соціальних партнерів на рівні ЄС [...]. Він повинен сприяти діалогу соціальних партнерів, поважаючи їх автономію (ст. 152).
• Європейська комісія повинна мати своїм завданням сприяння консультаціям менеджменту і трудящих на рівні союзу і повинна вживати відповідних заходів для сприяння їх діалогу шляхом забезпечення збалансованої підтримки сторін (ст. 154-1).
• Перш ніж направити пропозиції з питань соціальної політики, комісія повинна проконсультуватися з менеджментом і трудящими щодо можливого напрямку дій союзу (ст. 154-2).
• Якщо менеджмент і трудящі цього бажають, діалог між ними на рівні союзу може вести до договірних зобов'язань.. (ст. 155-1).
На європейському рівні соціальний діалог визначається положеннями ст. ст. 152, 154 і 155 Договору про функціонування Європейського союзу.
Стаття 152, яка була введена Лісабонським договором і зміцнила роль соціального діалогу, вказавши, що союз у цілому - а не тільки комісія - прагне до підвищення ролі соціальних партнерів. У ній також підкреслюється роль тристороннього соціального саміту.
Стаття 154 є основою соціального діалогу в ЄС. У ній вказується, що завданням комісії є сприяння консультаціям соціальних партнерів, а також застосування будь-яких відповідних заходів для полегшення соціального діалогу. У ній також говориться, що комісія повинна сприяти консультаціям менеджменту та працівників на рівні ЄС, щоб забезпечити збалансовану підтримку обох сторін.
У 1994 році Європейська комісія опублікувала білий документ «Європейська соціальна політика - шлях уперед для Європейського Союзу». У ньому говориться про унікальність європейської соціальної моделі, про важливу роль процесів змін, про рамки розширення Євросоюзу в Центральній і Східній Європі. У 2002 році була вперше прийнята автономна робоча програма переговорів європейських соціальних партнерів.
З 2000 року Європейська комісія кожні два роки публікує доповідь «Трудові відносини в Європі».
Саме розвиток Європейського Союзу, його цінностей, визначили розвиток європейського соціального діалогу.
Генеральний директор Міжнародної організації праці Гай Райдер, виступаючи на Конгресі ЄКП, зауважив, що «сили, які змінюють світ праці, такі як, наприклад, цифровізація, «юберізація», зміна клімату та інші, ведуть до глобальних змін темпами і масштабами, яких ми, ймовірно, ніколи не бачили раніше, і які вимагають від усіх соціальних партнерів докласти надзвичайних зусиль, щоб зрозуміти, передбачати і управляти».
Учасники Конгресу зазначали, що в ХХI столітті розуміння суті процесу соціального діалогу має незмінно ґрунтуватися на нормах міжнародного права.
Однак універсальної моделі соціального діалогу не існує, тож усі постійно діючі або спеціалізовані форми ведення такого діалогу мають бути пристосовані до національних умов і до конкретної ситуації.
Усі країни-кандидати для вступу до Євросоюзу провели реформування трудового та соціального законодавства для узгодження з нормами ЄС та відповідними конвенціями МОП не лише для їх більшої адаптації до змінних потреб процесів, що відбуваються, але й для посилення захисту працюючих. Така адаптація є постійним процесом, у якому мають брати активну участь соціальні партнери.
Євроінтеграція до ЄС і економічна глобалізація вимагають від працівників пристосовування до вимог міжнародної конкуренції, підвищення мобільності робочої сили, однак, при цьому мають враховуватися потреби найманих працівників.
Баланс інтересів обох сторін соціально-трудових відносин забезпечується шляхом серйозного і тривалого діалогу. Це визнається в Директивах ЄС, які закликають соціальних партнерів «вести переговори та виконувати угоди на всіх відповідних рівнях.
Ще одним важливим питанням для соціального діалогу є запровадження ташироке використання так званих нетипових трудових відносин, таких, як неповний робочий день/тиждень, контракти зайнятості з визначеним строком дії, випробні контракти. Правові рамки таких видів трудових відносин визначаються після консультацій та за погодженням із соціальними партнерами для узгодження інтересів сторін. Такі системи, в разі їх належного використання, також можуть слугувати корисним інструментом для узгодження професійних та сімейних обов’язків або для полегшення охоплення тих категорій працівників, які перебувають у несприятливому становищі (молодь, працівники похилого віку, інваліди тощо) на ринку праці.
На підставі Маастрихтського договору, а саме його соціальних положень, на Єврокомісію покладено обов’язок проводити консультації із соціальними партнерами до прийняття законодавчих пропозицій із таких питань, як безпека та охорона праці, умови праці, інформування і консультування працівників з питань рівності чоловіків і жінок у наданні можливостей на ринку праці тощо.
Сьогодні соціальні партнери у країнах ЄС проводять дебати над «пактами чергової генерації», щоб дати відповідь на виклики, які повстали у зв’язку з глобалізацією ринків, зростанням конкуренції, намаганням роботодавців усе ширше застосовувати гнучкі схеми робочого часу тощо.
З огляду на досвід країн ЄС важливо те, що соціальний діалог виявився цінним демократичним засобом розв’язання соціальних проблем, сучасним і динамічним процесом, що має унікальний потенціал і широкі можливості у сприянні прогресу в питаннях глобалізації, регіональної інтеграції і перехідного періоду.
Тому альтернативи соціальному діалогу у сфері соціально-трудових відносин для держави, що просувається по шляху соціальної ринкової економіки та євроінтеграції, немає.
Василь Шилов