На сторожі здоров’я та життя працівників
На сторожі здоров’я та життя працівників
Громадський контроль профспілок за дотриманням законодавства про охорону праці має важливе суспільне значення, особливо в сучасних умовах періодичних економічних криз, адміністративних реформ, дерегуляційних процесів.
Правові підстави здійснення профспілками громадського контролю за дотриманням законодавства про охорону праці визначено законами України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності», «Про охорону праці», «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності», конвенціями Міжнародної організації праці у сфері безпеки і гігієни праці тощо.
Громадський контроль за дотриманням законодавства про охорону праці здійснюють професійні спілки, їх об’єднання в особі виборних органів і представників. До таких профспілкових представників у ВП «Рівненська АЕС» належать: громадські інспектори праці профспілки, члени комісії із питань охорони праці виборного органу первинної профспілки, технічний інспектор праці ЦК Атомпрофспілки, голови цехових профспілкових організацій.
Робота технічного інспектора ЦК Атомпрофспілки, комісії із питань охорони праці профспілкового комітету ведеться за поточними планами, відповідно до затверджених графіків перевірок. Так, у 2013 році перевірки проводилися технічним інспектором праці у 51 підрозділі РАЕС, комісією з охорони праці профспілкового комітету — у 9 підрозділах, окрім перевірок стану умов і безпеки праці у підрозділах, представники профспілки брали участь у роботі комісій:
— з розслідування нещасних випадків на виробництві;
— з перевірки знань посадовими особами нормативно-правових актів з охорони праці;
— з проведення Дня охорони праці;
— з проведення атестації робочих місць за умовами праці.
Під час перевірок перевірявся стан умов і безпеки праці, зобов’язаннь колективних договорів і угод, забезпечення працівників санітарно-побутовими приміщеннями, забезпечення працівників спецодягом, спецвзуттям, іншими засобами індивідуального й колективного захисту, мийними та знешкоджуючими засобами, газованою підсоленою водою, лікувально-профілактичним харчуванням, молоком.
Ще однією характерною особливістю роботи представників профспілки з питань охорони праці є те, що вони намагаються якнайбільше часу перебувати на робочих місцях, у трудових колективах, де проводять інформаційно-роз’яснювальну роботу, відповідають на запитання працівників.
Під особливим контролем профспілки перебуває виконання комплексних заходів щодо досягнення встановлених нормативів безпеки, гігієни праці та виробничого середовища, підвищення наявного рівня охорони праці, попередження випадків виробничого травматизму, професійних захворювань і аварій.
Гідна праця — це безпечна праця, основа соціального добробуту, право людини на гідні умови праці, мета щоденної роботи і принципової боротьби профспілок за свої права!
До сказаного залишається додати, що такі дії профспілок значною мірою вигідні і для роботодавця: запобігання ризику виникнення аварій і нещасних випадків на виробництві збереже чималі кошти, які вони можуть втратити унаслідок ліквідації їх наслідків. Тобто дасть значні економічні й соціальні дивіденди підприємству, сприятиме їх розвитку.
Микола Гладіч,
технічний інспектор праці ЦК Атомпрофспілки України