Побудувати, щоб ліквідувати?
Побудувати, щоб ліквідувати?
«Кузнецовськ: енергія добротворення». Під такою назвою в «Атомнику України» влітку 2008 року було надруковано матеріал редактора радіомовлення ВП РАЕС Олени Зубенко про Рівненський обласний центр соціальної реабілітації дітей-інвалідів, який на той час уже півроку успішно діяв у місті-супутнику Рівненської АЕС. У його будівництві брала участь атомна електростанція, вона ж і продовжувала опікуватися соціальним дитячим закладом після відкриття. Підтримку діти-інваліди отримували і від організації молоді первинної профспілкової організації Рівненської АЕС. Так, зокрема, в рамках конкурсу КВК серед команд організації молоді Атомпрофспілки відбулася благодійна акція, усі вилучені кошти від якої було передано обласному центру реабілітації дітей (про це розповідав «АУ» у № 20 за 20.05.2010 року).
Не байдужим до дітей з обмеженими можливостями завжди був і залишається профспілковий комітет ДП НАЕК «Енергоатом». Як повідомив редакції заступник Голови Атомпрофспілки України — голова профкому первинної профспілкової організації атомної енергокомпанії Олексій Лич, лише цього року профспілка організувала зустріч прославлених ветеранів Київського «Динамо» з дітьми центру соціальної реабілітації, яким було подаровано домашній кінотеатр, телевізор, футбольну атрибутику та солодощі. А ще профспілка Енергокомпанії надала матеріальну допомогу у розмірі 50 тис. грн.
Рівненський обласний центр соціальної реабілітації дітей-інвалідів — це побудований за сучасними європейськими стандартами комплекс, що складається з двох триповерхових корпусів, об’єднаних між собою пандусом. Він розташований у лісопарковій зоні Кузнецовська і займає територію в 40000 квадратних метрів. Уся робота спеціалістів медичного супроводу спрямована на відновлення рухових функцій та подолання фізичних обмежень хворих дітей з вадами здоров’я. У центрі діє обладнаний спеціальними тренажерами зал лікувальної фізкультури, кабінет лікувального масажу, сучасною медичною апаратурою оснащений кабінет із фізіотерапії, бальнеологічне відділення. З дітьми працюють вихователі, вчителі-реабілітологи, практичний психолог, вчитель-дефектолог.
Але у жовтні цього року голова Рівненської обласної державної адміністрації видає розпорядження «Про ліквідацію Рівненського обласного центру соціальної реабілітації дітей-інвалідів» «з метою оптимізації надання реабілітаційних та соціальних послуг дітям-інвалідам».
Працівники центру на чолі з його керівником Валентиною Омельянець, а також батьки хворих дітей вважають, що задумана облрадою «оптимізація» — це безпідставне знищення дитячого реабілітаційного закладу. На цьому вони наголошують у своїх зверненнях до голови Рівненської обласної державної адміністрації В.Берташа, депутатів Рівненської облради М.Сороки та В. Бондаренка, до голови державної служби з питань інвалідів та ветеранів України В. Маслакова, віце-прем’єр-міністра — міністра соціальної політики України С. Тігіпка. Копії усіх звернень та інші документи надіслані до редакції «Атомника України».
«Таке рішення позбавить можливості отримувати якісні та результативні реабілітаційні послуги всіх бажаючих діток та призведе до звільнення 68 працівників центру. Серце болить від усвідомлення такої несправедливості, — наголошується у зверненнях. — Адже за п’ять років відданої праці ми щиро полюбили нашу установу, роботу, яку добросовісно виконували. З розумінням і теплом завжди ставилися до діток та їхніх батьків. Наш колектив — одна велика дружна сім’я, на чолі якої мудра жінка, чуйний керівник, завдяки якій наш дитячий заклад є гордістю Рівненської області.
У центрі створені хороші умови для соціальної та фізичної реабілітації, належний медичний супровід. З пацієнтами працюють висококваліфіковані педагогічні та медичні працівники, доброзичливий та відповідальний персонал, який навчає дітей спілкуватися між собою, жити у колективі, обслуговувати самих себе, працювати на присадибній ділянці. Під час гурткової роботи діти опановують цікаві художні техніки. Разом з ними навчаються і батьки, щоб потім допомогти своїм дітям закріпити набуті навички в домашніх умовах. За п’ять років роботи центру тут пройшли реабілітацію понад 750 дітей.
У листопаді минулого року Рівненською облрадою було прийнято рішення «Про передачу комплексу соціально-медичної реабілітації інвалідів з дитинства у власність територіальної громади міста Кузнецовська». Це рішення вважаємо необґрунтованим і безпідставним. Адже коштів на утримання та забезпечення повноцінного функціонування закладу у Кузнецовська немає...»
Людмила Гап’юк
Від редакції:
На цей центр у Кузнецовську чекали дуже довго, адже його будівництво розпочалося ще 1993 року. Діти з Рівненської області, і не тільки, з діагнозами дитячий церебральний параліч, затримка психомоторного розвитку, хвороба Дауна, патологія опорно-рухового апарату зі збереженням інтелекту п’ять років тому, нарешті, отримали пристойні умови для реабілітації. І що тепер? Немає закладу — немає проблем? А як бути отим майже 70 його працівникам, які залишаються без роботи? Про їх працевлаштування хто подбає у цей «нескінченно кризовий» період?