Мініенерго доводиться приймати непопулярні рішення
Генеральний директор концерну «Ядерне паливо» Сергій Дробот: Міністерству енерговугілля доводиться приймати непопулярні рішення
Дробот Сергій Анатолійович до свого призначення на посаду генерального директора концерну «Ядерне паливо» відпрацював 12 років на Східному ГЗК (Східному гірничо-збагачувальному комбінаті, м. Жовті Води). Тому проблеми атомно-енергетичного комплексу йому відомі безпосередньо. І тому атомники вважають, що за його участі є перспективи їх вирішення. Сам же Сергій Анатолійович на нещодавньому Пленумі Атомпрофспілки зазначив, що в Україні є все, щоб ефективні рішення були таки знайдені: «за наслідком зустрічей та обговорення з представниками трудового колективу та адміністрації підприємств шляхи виходу з ситуації вже намічені».
- Є позитивні зрушення. У першу чергу в кадровій політиці, яку на сьогоднішній день демонструє Міністерство енергетики та вугільної промисловості. Приміром, в концерні «Ядерне паливо» вперше представлені підприємства-учасники концерну представниками безпосередньо з колективу цих підприємств. Крім цього, з боку міністерства досить багато часу, у порівнянні з минулими періодами, виділяється для пошуку виважених рішень. У нас буквально щодня відбуваються наради за участю міністра та його заступника. Основне питання - це фінансування. Обговорюються джерела необхідних коштів на підтримку та розвиток атомно-енергетичного комплексу.
На сьогоднішній день прийнято за основу і направлено на узгодження проект постанови Кабінету Міністрів України, що стосується продовження програми створення ядерного палива на 2014 рік (Державної цільової економічної програми «Ядерне паливо України». Програма була розрахована на 2009-2013 роки. Основними завданнями її було: збільшення обсягу виробництва концентрату природного урану; створення виробництва ядерного палива, цирконієвого виробництва, комплектувальних виробів; наукове, проектне та інформаційне супроводження об'єктів ядерно-паливного циклу).
У рамках цієї програми передбачено виділення 700 мільйонів гривень за рахунок надбавки до тарифу НАЕК «Енергоатом». На сьогодні першочергове завдання і концерну, і міністерства - це домогтися відповідного рішення Кабінету Міністрів щодо затвердження фінансування, з тим, щоб розпочати реалізацію програми. Передбачено, що фінансування в рамках програми на 2014 рік на 90 відсотків буде спрямоване на розвиток уранового виробництва. З усіх елементів сировинної бази ядерно-паливного циклу, на жаль необхідно констатувати, СхідГЗК - це поки що єдине підприємство, яке повноцінно представлено в концерні, повноцінно існує і має цілком зрозумілі перспективи. Ураховуючи, що учасники процесу забезпечення сировиною, всі вони між собою пов'язані, за рахунок виділених коштів для СхідГЗК можливо буде фінансово підтримати і всіх інших учасників концерну. Це стосується передусім державного підприємства «Український науково-дослідний проектно-вишукувальний інститут промислової технології» (Жовті Води), який забезпечує проектну складову роботи, у тому числі й СхідГЗК та інших учасників, наприклад ДП «Смоли», сировину якого використовується у виробництві Східного ГЗК .
Другим важливим завданням є розробка відповідної програми на наступну п'ятирічку - з 2015-го по 2020-й роки. За оцінками, зробленими спільно з підприємствами-учасниками концерну «ЯП», ця програма оцінюється у 12 мільярдів гривень. Основна проблема - це пошук джерел фінансування та узгодження їх на рівні Уряду. Ця робота теж ведеться і протягом цього року має бути завершена.
Що стосується проблем так званого «Дніпродзержинського майданчика», найважче питання на нашу думку - це розв’язання проблем ДНВП «Цирконій». Передусім, це накопичені за 12 років безперспективною санації заборгованості підприємства (близько 40 млн. гривень). На сьогоднішній день вироблений, напевно єдино можливий механізм порятунку основних фондів і виробництва як такого - це передача цих основних фондів і виробництва на баланс інших підприємств Міністерства. Ураховуючи територіальне розташування, наявність сировинної бази у підприємств, які можуть забезпечувати, принаймні, збереження фондів ДНВП «Цирконій», Міністерством прийнято рішення розглядати за основний варіант - Східний гірничо-збагачувальний комбінат.
Під час передачі основних фондів до цього питання буде включено потенціал СхідГЗК, потенціал фахівців, які довели на ділі, що вони можуть організовувати і ефективно виконувати поставлені завдання.
Що стосується трудового колективу ДНВП «Цирконій», зберегти його у тому складі, в якому він зараз існує, і представники міністерства, і концерну вважають, що це зробити неможливо. Витягнути всіх, на жаль, не вийде. Доведеться чимось пожертвувати для того, щоб виробництво цирконію в Україні все-таки відбулося. Тому питання збереження можливого складу трудового колективу буде обговорюватися за участі сторони, яка прийматиме основні фонди цього виробництва, за участі представників трудового колективу обох підприємств і буде вироблятися оптимальний механізм переходу.
Щодо проведення санації ДНВП «Цирконій», пріоритетним залишається і на сьогодні погашення заробітної плати і відповідних нарахувань. Погашення інших заборгованостей, що мають місце на ДНВП (заборгованостей перед юридичними особами та фондами), Міністерством, навіть, не розглядається. На сьогоднішній день Міністерству енергетики, як і в цілому Уряду, доводиться приймати непопулярні рішення. Але інакше неможливо. Міністерство енергетики, зокрема концерн «ЯП», як орган, який проводить координацію зусиль представлених у ньому підприємств, просить терпіння щодо рішень, які приймаються, виваженості в їх аналізі та критиці. Діяти доводиться у складних умовах.
Що стосується державного підприємства «Смоли», тут проблематика менш складна. Ніж на ДНВП «Цирконій». Зокрема, керівництво міністерства і концерну бачить проблеми не у зовсім правильних рішеннях, прийнятих адміністрацією цього підприємства. Тому Міністерство енергетики звільнило попереднього керівника. І відразу прийняла рішення про призначення нового. Міністерство планує вирішити проблему відсутності повноцінного завантаження виробництва. До усіх переговорів з потенційними споживачами продукції ДП «Смоли» підключатиметься і міністерство енергетики, і державний концерн. Ми готові лобіювати продукцію підприємств-учасників у рамках, принаймні, галузі та виносити це питання у цілому на державний рівень.
Щодо будівництва заводу «Ядерне паливо», це питання сьогодні ускладнилося. Фінансування на будівництво отримати не виходить. Крім цього, після докладного аналізу проекту, який дістався нам у спадок, виявлено низку юридичних невідповідностей. З точки зору сторони України, зокрема, концерну «Ядерне паливо», який є акціонером цього новостворюваного підприємства з українського боку, існуючі домовленості містять обмеження українських інтересів за дуже принципових питань. На жаль, існує збереження й на сьогоднішній день елементу залежності у цьому проекті від наших партнерів з російського боку. Залежності у дуже багатьох принципових питаннях. При цьому з одночасним обмеженням відповідальності з боку російської сторони щодо перебігу реалізації даного проекту. Тому тривають активні перемовини з російською стороною щодо необхідності перегляду ключових напрямів. Ми свою позицію у цьому проекті чітко сформулювали і чекаємо відповідних рішень з боку російських партнерів.
Лілія Соколова
Прес-центр Атомпрофспілки