Головний напрям діяльності вашої профорганізації?

2024, 12
   

Енергоатом закінчив рік з мільярдними збитками

04.01.2021

Петро Котін: «Кінцевий споживач не може у нас напряму купити електроенергію»

Виробник половини електроенергії в країні закінчує рік семимільярдним збитком та непогашеним боргом перед ним в 23 млрд гривень.

Ці цифри прийнято списувати на поточну модель ринку. Відповідно до неї «Енергоатом» зобов’язаний продавати половину своєї електроенергії за пільговим тарифом населенню по 1 копійці за кіловат в рамках ПСО. Другу половину — на так званому вільному ринку. З цих двох статей і складається бюджет підприємства.

На період запису інтерв’ю президент НАЕК очікував, що Уряд запровадить нову модель ринку. З 1 січня сподівання «Енергоатому» виправдаються. Однак, лише частково. Замість обіцяних 35 копійок за кВт-год НАЕК отримав підвищення до 15-ти. При такій ціні на головного виробника електроенергії чекає фінансовий дефіцит у понад 4 млрд гривень за три місяці дії «нового» ПСО.

В Кабміні обіцяють, що збільшення тарифу матиме своє продовження, але поточна версія не вирішує проблем «Енергоатому».

Якщо перша стаття доходу в руках Кабміну, то друга — частково НАЕК. Останні півроку держпідприємство продає електроенергію через біржу в переважній більшості трейдерам олігархів Коломойського та Ахметова. В «Енергоатому» є своє пояснення цьому.

В інтерв’ю Oilpoint т.в.о президента «Енергоатому» Петро Котін розповів про підготовку позову до РФ за вкрадене майно в Криму, коли чекати на перше вивезення відпрацьованого палива до Централізованого сховища, які варіанти підвищення тарифу для населення розглядають в Кабміні та що заважає кінцевому споживачу купувати електроенергію напряму у компанії.

Про задачі від Офісу президента, неефективність попередників та невигідний контракт у «спадок» від Недашковського

Хто запропонував вам посаду президента «Енергоатому»?

— Мій попередник Павло Павлишин написав заяву на звільнення. На той момент в.о. міністра енергетики Віталій Шубін подзвонив мені і сказав, що мою кандидатуру розглядають на цю посаду.

Які цілі перед вами ставили в Офісі президента?

— На зустрічі президент поставив мені завдання зробити історію успіху «Енергоатому» — показати, як державне підприємство старого типу перетворюється на сучасну європейську конкурентоспроможну компанію.

Крім того, ми докладно обговорювали мою кандидатуру: попередній досвід, зв’язки, матеріальне становище тощо.

І про які зв’язки ви розповідали?

— Я рівновіддалений від усіх груп впливу. Можливо, через це мене і призначили на цю посаду.

Якщо керівництво змінюється, то це означає, що попереднім були незадоволені. Ви вже знайшли підтвердження того, що попереднє керівництво працювало неефективно?

— Ми бачимо прорахунки попередніх команд: проводимо розслідування, в тому числі щодо проекту Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива (ЦСВЯП). НАБУ оголосило підозру за статтею розкрадання державних коштів за участю одного з головних фігурантів (керівника відокремленого структурного підрозділу ДП «НАЕК «Енергоатом» Ігоря Орлова Ред.).

Підтвердження неефективності стосується структури компанії: свого часу вона була роздута. Зараз ми змінюємо статут та організаційну структуру «Енергоатому». Ми скоротили штатну чисельність центрального апарату компанії на 30%, а це близько 170 осіб. Водночас намагаємось підсилити команду галузевими спеціалістами.

Чи залишились у «Енергоатому» незавершені контракти зі СхідГЗК («Східний гірничо-збагачувальний комбінат» Ред.) пов’язані зі справою Миколи Мартиненка?

— Нам залишився контракт зі СхідГЗК, який був підписаний в останній день перебування на посаді пана Недашковського в 2019 році. Контракт передбачає постачання однієї тисячі тонн уранового концентрату щороку на НАЕК «Енергоатом» протягом наступних шести років.

Ми розуміємо, що СхідГЗК ніколи не виробляв і не виробить таку кількість уранового концентрату на рік. Саме завищення обсягу виробництва і схеми розкрадання на цьому у попередні роки нині є предметом кримінальних справ.

Це проблема СхідГЗК?

— Ні, це проблема НАЕК. За контрактом «Енергоатом» повинен внести 100% авансовий платіж за весь обсяг концентрату. За цей рік ми вже проплатити 2,8 млрд гривень. Однак, вони нам недопоставили товар на суму близько 700 млн гривень.

На ринку концентрату достатньо: у нас є контракти з канадською компанією за ціною 80 доларів за тонну. Ми платимо СхідГЗК 120 доларів за тонну авансом і не отримуємо при цьому весь товар.

Крім цього шахтарі СхідГЗК не отримують заробітну плату. Питання: як витрачаються перераховані «Енергоатомом» кошти?

Чи дійшли ви до домовленостей зі СхідГЗК?

— Ми підписали двосторонній лист на прем’єр-міністра, щоб скоротити обсяг постачання до 800 тонн. В контракті ці зміни ще не враховані. Як варіант кардинального вирішення проблем СхідГЗК розглядається питання його приєднання до «Енергоатому».

Яка логіка Недашковського, який підписував цей контракт?

— Таких нелогічних речей було дуже багато під час його перебування на посаді. Я не можу сказати, в чиїх інтересах Недашковський працював. Те, що робота компанії була неефективною — це факт.

Чому Міненерго необ’єктивне та в якому році перші енергоблоки будуть виведені з експлуатації

Наскільки рішення Міненергетики під керівництвом Ольги Буславець щодо обмеження виробництва електроенергії «Енергоатомом» були об’єктивними?

— Якщо скористатися вашою термінологією, то вони були необ’єктивними. Ми, як це не дивно звучить, виступали опонентами Міністерству, під керівництвом якого знаходимось.

На нарадах Міністерство вимагало від «Енергоатому» зупинити роботу енергоблоків і сказати, що нам потрібно їх вивести в ремонт. У нас не було такої потреби.

Ціна питання — два енергоблоки?

— Був період, коли «стояли» три енергоблоки. Ціна питання — 3 тисячі 500 МВт. Ми до кінця протистояли цим рішенням, поки не було пряме доручення Антикризового штабу.

Кому вигідна ця ситуація?

— Ця ситуація була вигідна тепловій генерації. Наскільки нас розвантажили, настільки ж завантажили теплову генерацію.

Чи варто продовжувати експлуатацію старих блоків АЕС в ситуації профіциту виробництва електроенергії?

— Кожні десять років ми проводимо повторний аналіз безпеки атомних блоків. Згідно з цією процедурою блоки або продовжують, або припиняють свою роботу. Зараз немає сенсу закривати енергоблоки, бо вони в робочому стані.

Який блок АЕС знаходиться найдовше в експлуатації?

— Експлуатація першого енергоблоку Рівненської АЕС розпочалась у кінці 70-тих років, нещодавно він отримав дозвіл на наступні десять років експлуатації. При позитивному сценарії є ще 20 років експлуатації цього «найстаршого» енергоблоку.

При наявній кількості енергоблоків чи доцільно добудовувати блоки №3 та 4 Хмельницької АЕС?

Якщо я буду продавати невеликими лотами, то в мене буде ліпше ціна, але продам я мало. Відповідно дуже великий обсяг мені нікуди буде дівати та він вийде на небаланс зі значно більшим дисконтом. Тому, як правило, вигідніше продавати великими лотами.

Проблема тільки в розмірі лотів?

— Це проблема нерівних умов на ринку. Ми могли би продавати електроенергію кінцевому споживачу за узгодженим з ним графіком поставок, однак, кінцевий споживач не зможе у нас купити електроенергію на біржі: ми продаємо її без графіку постачання.

Тому до кінцевого споживача йде трейдер на Прозорро, який купує нашу електроенергію на біржі і продає йому її значно дорожче.

Чому «Енергоатом» не йде шляхом «Нафтогазу» і не шукає шляхів виходу напряму до кінцевого споживача енергії?

— Ми не можемо створити трейдингову компанію без рішення Кабміну.

Чому «Енергоатом» сам не ініціює створення такої компанії?

— Кабмін нам вже створив таку компанію як Гарпок («Гарантований покупець» Ред.), який нам заборгував 8 млрд гривень. Потрібно мати повноваження призначати директора, щоб контролювати трейдингову компанію.

Тобто ви не хочете втрачати операційний контроль над реалізацією власної електроенергії?

— Це одна з причин. Якщо «Енергоатом» корпоратизують, ми зможемо створити таку компанію. Ми працюємо над цим питанням.

На якій стадії зараз знаходиться обговорення щодо корпоратизації «Енергоатому»?

— Президент підписав Указ про запуск корпоратизації до кінця року. Але, закон забороняє передавати в приватну власність ядерні реактори та матеріали. Тут виникає питання: яким чином передавати майно?

Потрібно знайти форму,  при якій компанія корпоратизується, не порушуючи цей закон. На даний момент ведеться робота з консультантами компанії  (Делойт енд Туш ЮСК).

Коли ви розраховуєте розпочати корпоратизацію підприємства?

— У наступному році.

Після корпоратизації «Енергоатом» планує створити трейдингову компанію? 

— Для нас це не є пріоритетом. До того, як запускати власну трейдингову компанію, у нас є ще багато шляхів, як нам покращувати ситуацію.

Що мається на увазі?

— Модель фінансового ПСО повинна була бути введена у наступному році, ймовірно — з другої половини наступного року.

З якими  фінансовими результати «Енергоатом» закінчує 2020 рік?

— За бухгалтерським звітом ми закінчимо рік з 7 млрд гривень збитку. З точки зору фінансової ситуації, ми краще працюємо, ніж у попередньому році. У минулому році «Енергоатом» отримав 4 млрд гривень прибутку через врахування кредитних коштів від ЄБРР та високого ( 24 грн. за дол) курсу гривні.

Зараз ми на папері отримуємо негативний фінансовий результат внаслідок падіння гривні до 28 гривень за долар та врахування як збитку частини простроченої дебіторської заборгованості.

https://oilpoint.com.ua

 

Читайте також:

11.06.2024
Профспілка підтримує трудовий колектив
Профспілка підтримує трудовий колектив
Суперечності між Міністерством енергетики України і Київським науково-дослідним та проєктно-конструкторським інститутом «Енергопроект» (КІЕП), який працює над комплексними проєктами будівництва...
04.06.2024
Мирний атом: від розщеплення до приручення
Мирний атом: від розщеплення до приручення
Кожної третьої суботи травня в Україні відзначають День науки. Як ніде в іншій сфері діяльності, наука присутня в атомній...
02.05.2024
Профспілки, святкуючи Першотравень
Профспілки, святкуючи Першотравень
Цього року близько чотирьох мільярдів людей у більш ніж 40 країнах світу матимуть можливість взяти участь у виборах. Це...
01.05.2024
Українським атомникам аплодували
Українським атомникам аплодували
Програми галузевого навчання та розвитку – невід’ємна складова співпраці Енергоатома з Паризьким центром Всесвітньої асоціації операторів атомних електростанцій...
останні публікації
25.06.2024
Кабмін затвердив членів наглядової ради НАЕК
До наглядової ради Енергоатом обрано трьох незалежних членів і двох представників держави, йдеться в розпорядженні Кабінету міністрів № 566-р....
24.06.2024
Міжнародна солідарність
З 18 по 20 червня 2024 року у Палаці парламенту в Бухаресті (Румунія ) проходив 11-й Конгрес Європейської федерації...
22.06.2024
Підтримка профорганізацій, які під окупацією
Семінар із такою назвою відбувся на початку червня у Львові за підтримки і фінансування Фонду ім. Фрідріха Еберта. Для...
23.06.2024
Одноденний заробіток кожного працівника - на ЗСУ
Акція «Допомога захисникам України» триває. Колектив Південноукраїнського енергокомплексу за рахунок відрахувань одноденних заробітків продовжує надавати підтримку військовим частинам,...
22.06.2024
Power to Union Youth
Під таким лозунгом наприкінці травня в Німеччині відбувся міжнародний молодіжний кемпінг, організований Європейською Конфедерацією профспілок і Конфедерацією німецьких профспілок....