Ліквідатори аварії на ЧАЕС: хто ці герої?
Ліквідатори аварії на Чорнобильській АЕС: хто ці герої?
Чорнобильська аварія стала подією великого суспільно-політичного значення не лише для СРСР, а і світу. Німецький фотограф півтора року готував проєкт про ліквідаторів аварії на Чорнобильській АЕС. Зараз його роботи можна побачити в церкві, і тому вони доступні для відвідувачів, незважаючи на локдаун.
З понеділка, 2 листопада, через введення м'якого локдауна в Німеччині знову закриті всі музеї, галереї та виставкові зали. Однак проєкт німецького фотографа Андреаса Мюе, присвячений героїзму ліквідаторів аварії на Чорнобильській АЕС, як і раніше доступний для відвідувачів. Справа в тому, що його роботи виставлені в лютеранської церкві Святого Матвія у центрі Берліна. На відміну від весняного локдауна, на цей раз церкви закриттю не підлягають.
12 підсвічених зсередини конструкцій - розміром 120 на 150 сантиметрів, що нагадують середньовічні надгробки. На кожній - фотографія чорнобильського ліквідатора, у повному обмундируванні, з дозиметром або лопатою в руках. Усі ці костюми були зшиті заново, зібрані по крихтах в костюмерних майстерень, а уніформа пожежного тих часів позичена для фотозйомки у музеї пожежної охорони.
Як наслідок, усі дванадцять фігур проєкту виглядають навдивовиж правдоподібно, як і герої серіалу "Чорнобиль". Їх одяг ще не забруднений.
"Це герої напередодні подвигу", - пояснює фотограф. У всіх дванадцяти фігур фотопроєкту Андреаса Мюе не видно обличчя. Фотограф каже, що хотів тим самим показати знеособленість невідомих героїв тих днів в 1986 році. "Це Юрій Гагарін був один в своєму роді, - говорить він. - А тут ми маємо справу з тисячами, а то й сотнями тисяч людей". Берлінський художник у своєму проекті порушує такі теми, як героїзм і приреченість самих героїв, які приносять себе в жертву.
Що спільного у темі Чорнобиля і пандемії?
Андреас Мюе народився у 1979 році в місті Карл-Маркс-Штадт (сьогодні це Хемніц) у Східній Німеччині. До теми Чорнобиля його спонукали якраз роздуми про героїзм і про те, чи залишилися у сучасному світі справжні герої, розповідає фотограф.
Чи можна порівнювати боротьбу з невидимою радіацією тоді і боротьбу, яка розгорнулася по всьому світу з невидимим коронавірусом сьогодні? І так, і ні, вважає Андреас Мюе. З одного боку, очевидна схожість у тому, що в обох випадках людство має справу з невидимим, а тому абстрактним ворогом. Але з іншого боку, вважає фотограф, те, що зробили ліквідатори у 1986 році для Європи, "має набагато більший розмах героїзму ніж те, що ми бачимо зараз".
\