Гендерна нерівність: збільшення статків чоловіків
Гендерна нерівність у контексті збільшення статків чоловіків
Згідно з результатами нового дослідження, опублікованого Oxfam, з 2020 року статки п'яти найбагатших людей світу збільшилися більш ніж удвічі, тоді як за цей же період п'ять мільярдів людей стали біднішими.
Багатство, яким володіють чоловіки, оцінюється приблизно на 105 трильйонів доларів США більше, ніж статки жінок. Для порівняння, ця різниця в багатстві чоловіків та жінок більше ніж у чотири рази перевищує всю економіку США. За даними Oxfam, у 2019 році жінки заробляли лише 51 цент на кожен долар США трудового доходу, отриманого чоловіками.
У дослідженні робиться висновок про те, що в усьому світі лише кожен третій бізнес належить жінкам і що з 1600 найбільших компаній менше чверті публічно заявили про свої зобов'язання щодо забезпечення гендерної рівності.
У звіті Oxfam говориться: “Низька заробітна плата означає, що багато працівників старанно і довго працюють і перебувають у полоні злиднів, а постійний гендерний розрив в оплаті праці та велике навантаження у вигляді неоплачуваної праці з догляду відображають глобальну економіку, яка спирається на систематичну експлуатацію жінок ”.
Усі працівники повинні користуватися рівними правами, однак жінки та молоді працівники, як і раніше, піддаються дискримінації, внаслідок чого багато хто з них позбавлений своїх основних прав. IndustriALL бореться проти дискримінації цих категорій працівників у сфері праці, сприяючи їх більш справедливій та активній участі у діяльності профспілок. Жінки повинні мати рівну оплату праці, рівні можливості та безпечне робоче середовище. Гендерна рівність гарантує, що жінки матимуть свою частку добре оплачуваних робочих місць та отримуватимуть рівну оплату за працю рівної цінності.
Минулого року IndustriALL випустив Посібник із забезпечення рівності в оплаті праці, розроблений для підтримки профспілок під час проведення переговорів щодо забезпечення рівної оплати за працю рівної цінності. Керівництво пропонує п'ять кроків, які можуть зробити профспілки для усунення гендерного розриву в оплаті праці:
- підвищення рівня обізнаності з проблемою нерівності;
- усунення структурних причин;
- необхідність забезпечення прозорості оплати праці;
- вирішення проблеми низькооплачуваних працівників у неформальному секторі економіки;
- пошук інструментів та структур для включення проблеми ґендерного розриву в оплаті праці до основної частини переговорів, які ведуть профспілки.
Заступник генерального секретаря IndustriALL Крістіна Олів'є сказала:
“Результати дослідження Oxfam шокують і наголошують на необхідності розірвати порочне коло гендерної нерівності, яка підживлюється нерівним розподілом влади та можливостей між чоловіками та жінками та корениться у патріархаті, згубних соціальних та культурних нормах та в дискримінації. Ми повинні усунути ці корінні причини за допомогою системи управління ризиками та покласти край зловживанню владою та нерівністю”.
Джерело: IndustriALL