Соціальні проблеми ЧАЕС – на міжнародний рівень
Чорнобильські соціальні проблеми – на міжнародний рівень
8 червня 2021 року Чорнобильську зону відчуження відвідала міжнародна делегація на чолі з координатором з міжсуспільного співробітництва з країнами Східного партнерства Федерального уряду Федеративної Республіки Німеччина Йоганнем Заатгоффа. До складу делегації увійшли асистент координатора Зіпманн Хрістіан, директор Представництва Фонду ім. Фрідріха Еберта в Україні та Республіці Молдова Рьотіг Марсель Торстен, представники Посольства Федеративної Республіки Німеччина в Україні Дух Бернгард та Майданюк Доріс.
Одним з пунктів програми роботи делегації була зустріч з представниками профспілкових організацій Атомпрофспілки, які здійснюють свою діяльність на території Чорнобильської зони відчуження.
Від Атомпрофспілки у робочій зустрічі взяли участь представник Атомпрофспілки у Чорнобильській ООП Микола Тетерін, тимчасово виконуючий обов’язки голови профспілкового комітету ДСП ЧАЕС Віктор Шаповалов, інспектор технічний праці ЦК Атомпрофспілки Олексій Кіріченко та провідний експерт Чорнобильської ООП Геннадій Михайлюк.
Серед основних питань, винесених на обговорення, були проблеми, пов’язані з соціально-економічним та побутовим забезпеченням працівників, які виконують роботи у Чорнобильській зоні відчуження, дотримання відповідних умов безпеки праці та діяльність профспілки щодо захисту соціально-економічних та трудових прав працівників.
Під час зустрічі на запитання представників міжнародної делегації було надано докладні відповіді з наведенням конкретних прикладів з життя працівників підприємств зони відчуження. Представників делегації цікавили наступні питання:
-стан фінансування соціальної складової бюджетних програм та кошторисів підприємств;
-взаємовідносини з представниками органів влади щодо фінансування соціальних статей кошторисів підприємств;
-рівень заробітної платні працівників;
-утримання спеціалістів високої кваліфікації;
-умови проживання та харчування в умовах роботи вахтовим методом;
-стан здоров’я працівників та медичне забезпечення працюючих.
Особливу увагу було зосереджено на проблемі недостатнього рівня заробітної плати в умовах недофінансування бюджетних програм та які дії вчиняє профспілка щодо її вирішення.
У своїх виступах Микола Тетерін та Віктор Шаповалов надали вичерпну інформацію про стан соціально-економічного забезпечення працівників підприємств, поділилися досвідом роботи з державними органами та керівниками підприємств щодо вирішення проблемних питань.
Представників делегації Німеччини особливо вразив низький рівень заробітної плати працівників, які виконують роботи у Чорнобильській зоні відчуження. Ними було зауважено, що після аварії на АЕС у Фукусімі матеріальне та побутове забезпечення працівників, які ліквідували аварію, було на найвищому рівні. Дивувалися вони також тому, що на міжнародному рівні проблеми, спричинені Чорнобильською катастрофою, питання фінансової допомоги тощо обговорюються без врахування соціальної складової, а саме – витрат на заробітну плату, соціально-побутове та медичне забезпечення працівників.
Йоганн Заатгофф зазначив, що підготовкою спеціалістів, які у майбутньому будуть здійснювати виведення АЕС з експлуатації, необхідно займатися вже сьогодні. Під час проектування АЕС та плануванні заходів з виведення їх з експлуатації практично не враховується соціальна складова. Але соціальний захист працівників, забезпечення відповідного рівня заробітної плати не можна вирішувати за рахунок самих працівників. він також наголосив на тому, що досвід підприємств Чорнобильської зони відчуження, особливо ЧАЕС, необхідно розповсюджувати та необхідно зберегти висококваліфіковані кадри.
У підсумковій дискусії було наголошено на необхідності пам’ятати уроки Чорнобиля. Іноземними гостями було висловлено задоволення результатами зустрічі, під час якої від представників профспілки, які здійснюють захист соціально-економічних та трудових прав працівників у Чорнобильській зоні відчуження, було отримано комплексне враження від реального стану справ. Важливим результатом зустрічі є те, що досягнуто домовленості про винесення на міжнародний рівень питання необхідності врахування в інвестиціях витрат на соціальні проблеми, висвітлені під час зустрічі, а також домовленості про подальшу співпрацю у вирішенні питань соціально-економічного захисту працівників підприємств Чорнобильської зони відчуження.
Геннадій Михайлюк,
провідний експерт Чорнобильської ООП