«Люди — це найбільший вклад у майбутнє...»
«Люди — це найбільший вклад у майбутнє відновлення України»
Із виступу заступника Генерального секретаря Глобального союзу IndustriALL Кемаля Озкана на міжнародному семінарі, що відбувся у Києві 12-13 липня 2023 року. Організатори заходу — Глобальний та Європейський союзи IndustriALL та Міжнародна організація праці за підтримки Фонду ім. Фрідріха Еберта.
- Від імені двох профспілок: Глобального та Європейського союзів IndustriALL, які представляють понад 50 мільйонів працівників у 140 країнах світу, зайнятих у гірничодобувній, енергетичній та переробних галузях, хочу висловити почуття шани та подяки українським колегам. Українці — хоробрі люди, які борються за свою свободу. Профспілки України показали свій потужний потенціал профспілкової боротьби. Маю надію, що їм буде надано відповідну повагу в європейському профспілковому русі, до якого вони вже доєдналися.
Боротьба за європейське майбутнє України — тепер це не тільки відповідальність профспілок України, а й усієї великої Європейської профспілкової родини.
Головне наше занепокоєння сьогодні — стан працівників на окупованих територіях. Зафіксовано багато порушень їхніх прав, у тому числі право виїжджати, насильницька депортація, примус працювати та тортури, примусове надання громадянства, зміни підпорядкування профспілок тощо. Ми маємо продовжувати фіксувати такі порушення і говорити про ці злочини світу. Хочу, щоб голос профспілок був почутий. Ми практично єдині, хто спроможний захищати їхні права.
Ще одне важливе питання — зміни законодавства в Україні. Ми не задоволені процесом, як це відбувається, і тим, чому саме зараз, під час війни, в Україні змінюють трудове законодавство. До того ж будь-які трудові реформи мають проводитись у рамках соціального діалогу. А він не підтримується в Україні. Чи можна створити гармонійне суспільство без соціального діалогу? Ні. Бо соціальний діалог — це активи для поліпшення умов життя людей.
Ми наполягаємо, щоб українська влада діяла відповідно до законодавства України та міжнародних стандартів. Дуже важливо створити таке середовище, щоб усі в державі відчували себе захищеними. Це особливо важливо для того, щоб повернулися в Україну ті працівники, які виїхали за кордон. Без дотримання в Україні соціальної справедливості мотивації повернутись у них не буде.
Профспілки України мають своє бачення майбутнього — що необхідно зробити, щоб в Україні була потужна економіка. Щоб держава виробляла автомобілі, літаки, а не лише сировину на експорт. Для цього в країні має бути ефективний соціальний діалог, відповідна державна політика і захист вітчизняних працівників.
У нашому обговоренні пролунали важливі тези. Серед них — інтеграція України у перспективі з європейською промисловою політикою. Соціальні передумови для цього вкрай важливі. Тому зберігатимемо твердість, працюватимемо з Міжнародною організацією праці, Європейським союзом — ці дві установи мають критичне значення для справедливого в Україні законодавства про працю.
Україна зазнала жахливих руйнувань. Їй необхідна міжнародна підтримка, потужні інвестиції. Потреби у кредитах, інвестиціях мають бути задоволені не коштом працівників. Працівники — це найбільший вклад у майбутнє відновлення країни. Тому мають бути захищені їхні права. Ми проти допомоги та інвестицій, якщо вони будуть надані за рахунок порушення прав працівників. Це наша червона лінія, наше попередження всім міжнародним співтовариствам. Над цим ми разом будемо продовжувати працювати.