Віталій Скуба: «Перспектива у комбінату є»
Голова профкому ДП «СхідГЗК» Віталій Скуба: «Перспектива у комбінату є, була би добра воля держави»
Такого важкого року, як 2022-й, у колективу державного підприємства «Східний гірничо-збагачувальний комбінат» ще не було, зазначає голова профкому ДП «СхідГЗК» Віталій Скуба. І причиною тому не тільки війна. На жаль, цього року боротьба колективу точилася і за відновлення роботи свого підприємства.
В останні роки ДП «СхідГЗК», єдине в Україні та найбільше у Європі підприємство з видобутку та переробки уранової руди, стратегічне для України, основним споживачем продукції якого є українські АЕС, перебувало на межі закриття. У жовтні 2021 року на посаду в.о. генерального директора комбінату наказом Міненерго був призначений Сергій Шовгеля. Результатом його діяльності наприкінці 2021 року та з березня 2022-го більшість працівників підприємства було відправлено у вимушений простій. Своєчасно не виплачувалася заробітна плата, відсутні обігові кошти для проплати за енергоносії, паливно-мастильні матеріали, запчастини, податки, виплати до Пенсійного фонду України. Із квітня 2022 року профком почав боротьбу з «діяльністю» пана Шовгелі, а точніше бездіяльністю. Перші звернення були до Міністра енергетики України, потім до Премєр-міністра, СБУ, РНБО, Президента України з приводу ситуації на ДП «СхідГЗК». Колектив відчайдушно просив підтримати єдиного в Україні вітчизняного виробника в галузі видобування і переробки уранових руд.
17 серпня голова профкому ДП «СхідГЗК» Віталій Скуба зареєстрував електронну петицію до Президента під промовистою назвою: «Врятуємо ДП «СхідГЗК» та урановидобувну галузь». У ній він вказував, що персонал виведено у «примусовий безстроковий простій», борги у заробітній платні сягають три місяці, є реальна загроза затоплення уранових шахт, і це матиме катастрофічні екологічні наслідки.
На жаль, петиція не набрала необхідної кількості голосів.
Я звертався до всіх можливих інстанцій, — каже профспілковий лідер. — Колектив мене підтримував. Це заслуга працівників, які, незважаючи на те, що зарплату не платили п’ять місяців, на відсутність належного лікувально-профілактичного харчування, тепла тощо, готові були працювати. ДП «СхідГЗК» — містоутворююче підприємство, яке забезпечує робочими місцями жителів Кропивницького, Малої Виски, Смоліного. Люди залежні від роботи комбінату.
Насправді комбінат почав втрачати свої позиції ще до війни, та ситуація значно погіршилася з приходом виконувача обов’язків генерального директора ДП «СхідГЗК» Сергія Шовгелі. Саме за його каденції найбільше постраждало виробництво, заборгованість у зарплаті сягнула п’яти місяців, а це понад 300 мільйонів гривень. Комбінат вчасно не проплачує страховій компанії «ВУСО», тому працівники не завжди отримують відповідні послуги по добровільному медичному страхуванню. На час воєнного стану адміністрацією комбінату призупинено дію соціальних статей Колективного договору, який і до того не виконувався. Профком не перераховує виплати до ЦК Атомпрофспілки згідно зі Статутом. Апарат профкому СООП скорочений наполовину. У місті реальна гуманітарна криза, у людей немає за що хліба купити, не кажучи вже про ліки.
Ми дуже вдячні нашим колегам з ХАЕС та ПАЕС, які у цей важкий для нас час надавали гуманітарну допомогу, а також Центральному комітету Атомпрофспілки, особисто Матову Валерію Олексійовичу. Але у нас не тільки ДП «СхідГЗК» помирає, а й Державне підприємство «Український науково-дослідний та проєктно-розвідувальний інститут промислової технології». У науковців із Жовтих Вод заборгованість у зарплаті майже 5 мільйонів гривень! Люди без тепла, без світла, без води. На жаль, зараз війна, ми не можемо вивести працівників на вулицю, провести масштабну акцію протесту.
На початку вересня у Міністерстві енергетики України відбулася нарада щодо долі урановидобувного підприємства України, яке на той час уже повністю зупинило виробничу діяльність. Участь у нараді брали Голова Атомпрофспілки Валерій Матов, його заступник, керівник ППО ДП НАЕК «Енергоатом» Олексій Лич, голова профкому ДП «СхідГЗК» Віталій Скуба. Цього разу, на відміну від декількох попередніх таких зустрічей, відбулося конструктивне обговорення, були прийняті рішення, але вони не виконані.
16.09.2022 року відбулася нарада під головуванням Прем’єр-міністра Д.А. Шмигаля, на яку і я був запрошений, там теж було ухвалено відповідні протокольні рішення, які сьогодні також не виконуються. Створена робоча група з виведення комбінату із кризового стану. Результатів роботи цієї групи колектив комбінату не бачить. Приєднання до ДП НАЕК «Енергоатом» не сталося, заборгованість у заробітній платі не зменшилася. Поставки реагентів для ГМЗ не своєчасні, не в повному обсязі.
Кульмінацією боротьби профкому з адміністрацією комбінату і Міненерго стало звернення профкому до суду щодо бездіяльності Міністерства енергетики з приводу звільнення С. В. Шовгелі згідно зі ст. 45 КЗпП України.
— З приходом на комбінат керівника пана І. В. Бугайова ситуація дещо поліпшилася, — запевняє Віталій Скуба. — За місяць своєї роботи він зміг себе позитивно проявити. Головне, що в нього було щире бажання запустити виробництво і є шанобливе ставлення до працівників підприємства. Ми змогли, навіть в умовах війни, виконати план за два місяці. Річ у тім, що багато кваліфікованих працівників ДП «СхідГЗК» взяли до рук зброю та пішли боронити нашу Україну від ворожої навали. У нас майже шістсот осіб мобілізованих по комбінату. Три голови профкому —Смолінської, Інгульської шахт і ГМЗ. Два з них отримали поранення і контузії. Наразі перебувають на лікуванні.
Попри все ми почали працювати. Уже й зарплату, премію нарахували. Щоправда, залишаються невиплаченими величезні накопичені зарплатні борги. Дай, Боже, щоб війна швидше закінчилася, настав мирний час, щоб ми почали повноцінно працювати. Особливо це важливо для нашої молоді, це наше майбутнє. Хотілося б, аби вони були з блиском в очах. Перспектива у комбінату є, була би добра воля держави і відповідних міністерств та відомств. Без державної підтримки наше державне підприємство не виживе!
Газета «Атомник України»