Колективний договір – соціальна стабільність
Трудові відносини між роботодавцем та працівником починаються із укладення трудового договору. Вони накладають на кожну зі сторін ряд обов’язків і гарантують певні права. В процесі виробничої діяльності між сторонами трудового договору можуть виникати певні конфлікти внаслідок різноманітності професійних інтересів, прагнень та поглядів. Саме тому, з метою створення надійного соціального клімату в колективі і врегулювання відносин між власником або уповноваженим ним органом та працівниками, законодавством передбачено процес укладання колективного договору. Він служить стабілізатором прав роботодавця і працівника протягом його дії, а також є найважливішим нормативно-правовим актом, який регулює умови праці на підприємстві.
Відповідно до ст. 10 Кодексу законів про працю України колективний договір є основним правовим документом, який укладається на основі чинного законодавства та регулює виробничі, трудові, соціально-економічні відносини, узгоджує інтереси працівників і роботодавців. Наявність колективного договору є обов’язковою умовою для всіх суб’єктів господарювання, які використовують найману працю незалежно від форм власності, відповідно до вимог Закону України «Про колективні договори і угоди», Кодексу Законів про Працю України та Господарського кодексу України.
Колективний договір допомагає вирішити багато спірних ситуацій, уникнути конфліктів і навіть штрафів. У кожного підприємства своя специфіка роботи, і досить часто існуючих норм трудового законодавства просто не досить, щоб передбачити і врегулювати всі нюанси, що виникають в процесі взаємодії роботодавця і працівника. Допомогти це виправити може якраз колдоговір, тому його укладання вигідно і роботодавцю, і працівникові. Законодавством (а саме статтею 13 КЗпП України) передбачено положення, які обов’язково повинні бути прописані в колективному договорі. Додатково, як правило, в ньому уточнюють найбільш спірні моменти співпраці, а також особливі умови роботи, пов’язані зі специфікою виробничої діяльності. Колективним договором установлюються соціальні пільги, гарантії і компенсації, порядок преміювання працівників, надання відпусток, а також регулюються соціально-трудові відносини в колективі. Основна вимога при розробці колективного договору полягає в тому, щоб його положення ні в якому разі не погіршували умови праці співробітників у порівнянні з нормами чинного законодавства. Колективний договір, укладений з урахуванням реальних можливостей підприємства, сприяє стабільній, високопродуктивній роботі, створенню надійних засад для соціального захисту працівників та значно зменшує ризик виникнення трудових конфліктів і соціальної напруженості в колективі.
Колективні договори, а також зміни і доповнення до них після узгодження і затвердження на загальних зборах трудового колективу в обов'язковому порядку повинні пройти повідомну реєстрацію місцевими органами державної виконавчої влади, відповідно до статі 9 Закону України «Про колективні договори і угоди» та постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2013 року № 115 «Про порядок повідомної реєстрації галузевих (міжгалузевих) і територіальних угод, колективних договорів». Повідомна реєстрація проводиться з метою засвідчення автентичності примірників і копій колективних договорів для забезпечення можливості врахування їх умов під час розгляду трудових спорів (індивідуальних і колективних), що можуть виникнути за результатами виконання умов таких договорів.
Здійснити повідомну реєстрацію затверджених колективних договорів, а також при необхідності отримати необхідну консультацію можна у відділі праці та соціально-трудових відносин департаменту праці та соціального захисту населення Новоград-Волинської міської ради по вул. Ушакова 40.
Для реєстрації колективного договору необхідно подати наступні документи:
1. лист на ім’я директора департаменту праці та соціального захисту населення Новоград-Волинської міської ради;
2. три примірники колективного договору з написом;
3. протокол загальних зборів про прийняття та затвердження колективного договору.
Відсутність колективного договору тягне за собою дуже багато негативних наслідків, що заважає нормальній роботі підприємства та додатково сповільнює його розвиток. Тож нагадуємо роботодавцям, головам профспілкових комітетів, уповноваженим особам трудових колективів про необхідність розробки і затвердження колективних договорів.