Зосередитися на людях у процесі відбудови України
Зосередитися на людях у процесі відбудови України
Із виступу Валерія Матова на міжнародному семінарі, що відбувся у Києві 12-13 липня 2023 року. Організаторами заходу виступили Глобальний та Європейський союзи IndustriALL та Міжнародна організація праці за підтримки фонду ім. Фрідріха Еберта.
Тристоронній діалог є запобіжником того, щоб держава не перейшла до авторитаризму, а далі — до тоталітаризму. Профспілки з розумінням ставляться до проблем і держави, і бізнесу. А також розуміють, що під час війни важко всім. У таких форс-мажорних обставинах, як ніколи, потрібен справжній соціальний діалог.
У нас є чудовий Закон про соціальний діалог, який передбачає обмін інформацією, консультації, узгоджувальні процедури, колективні переговори.
Якщо цей комплекс буде працювати, то і державі, і роботодавцям буде легше контактувати. Не буде соціального конфлікту під час війни і після війни.
Звичайно, у нас є вдалі приклади співпраці роботодавців з профспілками, але системного — немає. Тому що профспілки виступають за соціальну державу з ринковою економікою. Питання до владних інституцій — яку державу вони будують? Бо іноді їх позиція виглядає, як «роздвоєння особистості».
Соціально-економічна рада на національному рівні не працює, а вона б могла вирішити ряд стратегічних напрямів. Просимо посприяти МОП розконсервувати роботу цього органу.
На галузевому рівні, як відмічали учасники семінару, часто-густо держава намагається «розбавити» сторону профспілок за рахунок організацій громадянського суспільства. Звичайно, вони відіграють значну роль у вирішенні проблем, і ми можемо працювати разом з ними успішно на різних платформах, але в даному випадку ними маніпулюють.
Постає питання, куди будуть направлені кошти? Наприклад, ми можемо будувати дороги, одні і ті ж, по декілька разів, а можемо зробити комплексний аналіз і витратити кошти раціонально і з перспективою. Для цього потрібно залучати і профспілки, і громадянське суспільство.
Є такий вираз, ще з попередніх часів — поставити людину в центр державної політики. Питання — як її поставити, яким чином, чи там вже хтось стоїть?
Як, наприклад, погасити заборгованість по зарплаті уранщикам за 5 місяців без переговорів і нормального діалогу з соціальними партнерами? Наші працівники часто працюють на застарілому обладнанні, ризикуючи своїм здоров’ям. Але молодь вже не буде йти на ці місця, буде шукати кращої долі в інших країнах, кваліфіковані чоловіки поїдуть до своїх жінок і дітей в Європу, об’єднуватися з сім’ями, і не повернуться, якщо не будуть створені цивілізовані умови праці.
Як модернізувати підприємство або галузь без соціального діалогу? Якщо роботодавці будуть закривати очі на проблеми працюючих, то може наступити критичний момент, особливо в післявоєнний період.
Сучасний тренд — чорний піар, різноманітні маніпулятивні технології, які використовується для створення негативного образу профспілок у суспільстві, та для прийняття несправедливого законодавства.
У нас є законодавча система трипартизма в Україні, прохання до МОП допомогти перезапустити її.