Захист промислових робочих місць в Європі.
Захист належних промислових робочих місць в Європі.
27-29 листопада у Празі відбулось щорічне засідання Східно-Європейського Регіону Європейської Профспілки IndustriALL. (до неї входять профспілки з Польщі, Чехії, Словакії, Словенії, Угорщини, України).
13 українських членських організацій набули членство в IndustriALL-Європа
в листопаді минулого року, і розпочали роботу в цій організації.
На цьому засіданні українські профспілки були представлнені чотирма профорганізаціями: Атомпрофспілка, Профспілка авіабудівників, Профспілка металургів та Профспілка «Машприлад».
Головна мета зустрічей- координування роботи в регіоні, організація спільних акцій та формування спільної позиції від Східного Регіону на Виконком IndustriALL-Європа.
Головною метою участі українських профспілок на даному етапі є донесення з першоджерела інформації про війну в Україні, реалізацію промислової політики під час війни, захист членів профспілки в умовах війни та обмеження, обумовлені воєнним станом.
Учасники української делегації взяли активну участь у презентаціях, дискусіях та загальній роботі зустрічі.
До прикладу, представники профспілок Угорщини запевнили нашу делегацію в повній підтримці України, на відміну від державної політики Угорщини.
Деякі профспілки Чехії зауважили, що виробничі потужності деяких галузей, працювали на російський ринок, зараз мають проблеми з виробництвом та збутом продукції, але солідарні з Україною.
Екс-Генеральний Секретар IndustriALL-Європа, Люк Траєнгл, який приймав українські профспілки до лав цієї організації, був обраний Генсеком МКП, свої повноваження розподілив до 2025 року серед двох своїх заступниць.
Зокрема, Ізабель Бертес, відповідальна за колдоговірну роботу, соціальну політику, виробничі ради та аерокосмічну галузь, машинобудування, оборонну промисловість, кораблебудування тощо.
Юдит Кіртон-Дарлінг завітала на цю зустріч, та висвітлила всю практичну роботу IndustriALL-Європа. Зокрема, вона відповідальна за промислову політику, автомобільний сектор, металургію, хімічну та фармацевтичну галузь, енергетику тощо. Їх повноваження надіслані членським організаціям і будуть затверджені на наступному Виконкомі.
Юдит в деталях розповіла про страйк шведських металістів проти компанії Тесла, про підготовку до загального мітингу 13 грудня поточного року в Брюсселі, який відбудеться під час проведення Виконкому IndustriALL-Європа.
Виконком розгляне питання погіршення ситуації щодо прав профспілок у Європі, питання де-індустріалізації Європи та зменшення інвестицій в промислові галузі.
Також Юдит проінформувала про початок широкомасштабної кампанії, яка розпочалась 21 листопада 2023 року, із захисту належних робочих місць в промисловості Європи. Кампанія базується на проактивному плані дій щодо створення та захисту належних робочих місць в промисловості (розроблено 8 пропозицій). До плану також включено 5 пропозицій та 5 вимог до майбутніх парламентарів Європарламенту, робота стартує весною 2024 року. Всі членські організації IndustriALL-Європа мають брати участь у цій кампанії.
У своєму виступі Юдит приділила велику увагу Європейській Директиві щодо мінімальної заробітної плати, яка була прийнята у вересні Європарламентом. Директиви є обов’язковими для імплементації в законодавство країн-членів Євросоюзу, а також рекомендовані для імплементації для країн-кандидатів до ЄС.
IndustriALL- Європа та інші Європейські федерації проводять зараз для членських організацій навчання-роз’яснення положень Директиви та шляхів імплементації її в законодавство Європейських країн.
Для України, де розмір мінімальної заробітної плати визначається у Законі про Державний бюджет на відповідний рік, особливо важливим буде положення про критерії, які формують мінімальну заробітну плату.
Крім того, для українських членських організацій було надано роз’яснення щодо механізмів співпраці в рамках IndustiALL-Європа.
Зокрема, була надана інформація про Внутрішню консультативну групу Україна-ЄС, куди обрано представників IndustriALL-Європа.
Кожна профспілкова організація на зустрічі надала інформацію про поточну роботу, основні економічні та соціальні показники; відповідні презентації надіслані всім членським організаціям. Європейські організації готуються до зазначеного страйку 13 грудня.
Зустріч пройшла у дружній атмосфері та підтримці українських членських організації.