Відновити прихильність соціальному діалогу
Відновити прихильність соціальному діалогу
Саміт у Валь-Дюшесі вказує шлях до виходу з глухого кута соціального діалогу
Профспілки та роботодавці узгодили заходи, спрямовані на вихід із глухого кута в європейському соціальному діалозі та більш ефективне вирішення спільних викликів, таких як зміна клімату та діджиталізація.
Призначення уповноваженого з питань соціального діалогу в Європейській Комісії є частиною планів щодо посилення співпраці, викладених у декларації, узгодженій 31 січня 2024 року на саміті у Валь-Дюшесі.
Уповноважений підтримуватиме соціальний діалог на національному та європейському рівнях, а також реагуватиме на збої в соціальному діалозі, про які спільно повідомлятимуть соціальні партнери, за допомогою нової системи оповіщення.
Нова посада створюється з метою повернення до бачення європейського соціального діалогу, викладеного Жаком Делором на першому соціальному саміті у Валь-Дюшесі, який відбувся в цей день у 1985 році.
Пакт про соціальний діалог
У червні минулого року три європейські організації роботодавців підписали з ЄКП робочу програму соціального діалогу, яка включала в себе зобов'язання провести переговори щодо юридично обов'язкової угоди про дистанційну роботу, яка буде імплементована у вигляді директиви.
Однак після переговорів, що тривали більше року, дві з трьох організацій роботодавців відмовилися запропонувати будь-який текст.
Саміт, скликаний Жаком Делором у 1985 році, поклав край подібним труднощам у соціальному діалозі і започаткував процес, результатом якого стали перші спільні позиції профспілок і роботодавців, у тому числі щодо нових технологій.
Профспілки та роботодавці домовилися сьогодні провести низку зустрічей для узгодження подальших заходів, необхідних для зміцнення соціального діалогу, з метою укладення Пакту про соціальний діалог на початку 2025 року.
Виступаючи на саміті, Генеральний секретар ЄКП Естер Лінч сказала:
"Наше сьогоднішнє повернення до Валь-Дюшес на черговий соціальний саміт не може бути більш своєчасним. Цей саміт дає всім нам можливість відновити нашу спільну прихильність соціальному діалогу: ми повинні захищати і зміцнювати соціальний діалог і колективні переговори як фундаментальні стовпи Європейської соціальної моделі.
Цей Саміт відбувся після провалу переговорів у рамках соціального діалогу щодо дистанційної роботи та права на відключення, для яких зараз важливо, щоб Комісія взяла на себе ініціативу і внесла пропозицію щодо Директиви.
Соціальний діалог, який не дає результатів, не може запобігти прогресу. І соціальний діалог, який не дає результатів, не може стати нормою.
Кліматичні зміни та цифрові трансформації мають глибокий вплив на сферу праці. Нам потрібна підтримка соціального діалогу та колективних переговорів на всіх рівнях для досягнення результатів, спрямованих на поліпшення умов праці та забезпечення соціального прогресу.
"Спільне зобов'язання щодо забезпечення якісних робочих місць як засобу досягнення конкурентоспроможності є критично важливим, так само як і зобов'язання щодо повної імплементації Європейської опори соціальних прав.
Сьогодні ми повинні повернутися до бачення соціальної Європи, яке Жак Делор виклав у Валь-Дюшесі 39 років тому. Це може і повинно стати моментом, коли ми почнемо відновлювати європейський соціальний діалог. Наша спільна участь має першорядне значення в цій справі".
https://www.etuc.org/en/