Українська освіта по той бік лінії фронту
1 вересня: чи зможуть діти отримати українську освіту по той бік лінії фронту
1 вересня більшість українських шкіл розпочне новий навчальний рік. Згідно з правилами, які встановило Міністерство освіти і науки, форму навчання для дітей зможуть обирати батьки. Однак на тимчасово окупованих територіях України та в зоні бойових дій учителі та діти залишаються майже без інструкцій щодо навчального процессу. Війська рф вилучають українську підручники та впроваджують російську навчальну програму.
Голова Центру громадянської просвіти «Альменда» Валентина Потапова заявила, що лише на півдні нині 885 шкіл перебувають в окупації. «Наразі через обстріли росії з майже 15 тисяч українських навчальних закладів пошкоджено 2328, а повністю зруйновано 289».
Правозахисники зазначають, що влада радить учням навчатися вдома на платформі “Всеукраїнська школа онлайн”.
Проте, на окупованих територіях часто немає доступу до інтернету та енергопостачання для навчання. Це стає на заваді для навчання учнів у дистанційному форматі.
Ми, перебуваючи на неокупованих територіях, навіть не уявляємо, як живуть наші співвітчизники по той бік лінії фронту. Коли будь-якої хвилини тебе можуть арештувати, вбити, принизити, вивезти у невідомому напрямку. Освітній омбудсмен України Сергій Горбачов заявив, що вчителі та учні, які навчаються на окупованих територіях за українською програмою, ризикують своїм життям.
«Треба пам’ятати, що право на життя і здоров’я є ключовими. Освіта зараз зазнає дуже важких втрат, але це можна буде надолужити, якщо діти та вчителі будуть живими й здоровими».
Поки в Україні немає публічної стратегії щодо того, як зберегти українську освіту на окупованих територіях та убезпечити учнів і вчителів. За словами Горбачова, протягом найближчих днів МОН має представити алгоритм дій для всіх учасників навчального процесу в умовах окупації.
За матеріалами ЗМІ