Сучасні інформаційні комунікації для профспілок
Сучасні інформаційні комунікації для профспілок
28 лютого за підтримки Міжнародної організації праці відбувся семінар для представників членських організацій Федерації профспілок України «Комунікація з профактивом в умовах воєнного стану, інформаційні технології та канали комунікації». Це вже третя сесія у рамках проєкту МОП «Посилення стійкості профспілок в Україні». У межах проєкту буде проведено сім онлайн-тренінгів, на яких обговорюватимуть особливості діяльності профспілкових організацій в умовах воєнного стану. Період проведення: з лютого до травня 2023 року. Завершиться проєкт підсумковою конференцією, на якій буде презентовано результати дослідження та обговорено загальні рекомендації щодо розвитку профспілкового руху в Україні.
Модератором семінару у рамках проєкту МОП «Комунікація з профактивом в умовах воєнного стану, інформаційні технології та канали комунікації» виступив керівник пресслужби Атомпрофспілки Павло Олещук.
У вітальному слові до учасників навчання Національний координатор проєкту МОП Тетяна Міненко наголосила на надзвичайній важливості під час війни посилення правозахисної та інформаційної роботи профспілок з огляду на збільшення випадків порушення прав працівників на робочому місці. . «Під час військового стану влада і роботодавці не думають про дотримання міжнародних стандартів у сфері праці. Роль профспілок – не допустити зловживань стосовно працівників. Профспілкові комунікації виходять на передній план у роботі профспілок, збір, аналітика, донесення важливої для людей інформації. Маємо проводити сьогодні свою профспілкову діяльність під хеш тегом «Маємо надію». Потрібна ще одна річ – стратегічне планування роботи профспілок, переосмислення її з метою ставати ближчими до членів профспілок, для яких ми працюємо. Для цього необхідне створення та впровадження у профспілках оновленої системи комунікацій».
Асистент проєкту МОП Катерина Гайдук підкреслила важливість використання у роботі профспілок сучасних інформаційних технологій, цифрових платформ. «Роль соціальних мереж як джерела інформації з кожним днем зростає. Для більшості соцмережі стають чи не єдиним джерелом інформації. Для використання їх не потрібно великих матеріальних ресурсів, виходити можна у прямий ефір, маючи лише телефон». Катерина Гайдук зазначила, що соцмережі є ефективним інструментом під час проведення інформаційних кампаній. Як приклад, вона розповіла про Рух працівників «Боротьба за 15 доларів» («Fight for $15») у Нью-Йорку. Починаючи від дня зародження цього Руху у 2012 році, головними вимогами профспілковців були підвищення мінімальної заробітної плати працівників до 15 доларів США за годину та право на профспілку. І профспілкам вдалося вибороти за ці роки 150 мільярдів доларів заробітної плати для 26 мільйонів працівників у різних містах і штатах США.
Керівник пресслужби Атомпрофспілки Павло Олещук у своїй презентації акцентував увагу на необхідності звернення за інформацією до першоджерела. Наочно у відео проілюстрував, як інформація стає спотвореною й недостовірною у процесі її розповсюдження. Принцип достовірності має застосовуватися і в комунікації з членами профспілок. Інформація передається в організації з рівня на рівень (Пленум/Президія — профком — цехком — профгрупорг — члени профспілки) у межах низхідних вертикальних комунікацій (і навпаки). І тут, на думку Павла Олещука, важливо використовувати обов’язкові три кроки: чітка передача інформації; підтвердження інформації особою, яка її отримує, та того, що інформацію чітко зрозуміли.
Павло Олещук детально зупинився на сучасних каналах та засобах ефективної комунікації, які використовуються інформаційними службами у профспілках. Значна частина навчання була присвячена вирішенню практичних завдань у групах. Зокрема, учасники семінару розбирали, який месенджер більш функціональний, ефективний у висвітленні профспілкової інформації, забезпечує охоплення більш широкої аудиторії. Розбирались, які основні відмінності між групою і спільнотою, навчилися створювати спільноту у Вайбер і групу в Телеграм.
У підсумковій частині учасники семінару поділилися своїми приємними враженнями від навчання, згадували найвлучніші тези, серед них заступника Голови Федерації Профспілок України Євгена Драп’ятого: «Найгірший олівець замінює найкращу пам’ять». Усі були одностайні у важливості проведення й надалі таких навчальних заходів для профспілок.
Пресслужба Атомпрофспілки