Oфіційний статус у європейській енергомережі
Україна отримала офіційний статус у європейській енергомережі ENTSO-E
Україна йшла до цієї мети довгі роки, наповнені напруженою працею - від політиків до фвхівців енергетичного сектору.
Український оператор системи передачі - компанія "Укренерго", отримала офіційний статус члена-спостерігача в континентальному об’єднанні європейських операторів системної електроенергетичної мережі ENTSO-E.
Статус члена спостерігача дозволить НЕК "Укренерго" приєднатися до міжнародного об'єднання європейських операторів системи передачі. Церемонія підписання відбулася у Варшаві.
Робота в ізольованому режимі, як це передбачено Угодою про умови майбутнього об’єднання української та європейської енергосистем, мала проводитися у два етапи: у зимовий та літній періоди. При цьому Україна мала тестово від'єднатися від спільної енергосистеми з Росією та Білоруссю.
Приєднання до європейської ENTSO-E було заплановане на 2023-й рік. Пробна автономна робота української енергосистеми була запланована на 24-26 лютого. 24 лютого 2022 року, опівночі, НЕК "Укренерго" від’єднала українську енергосистему від мереж Росії та Білорусі. В цей же день російська армія напала на Україну. Але, незважаючи на активні бойові дії, НЕК "Укренерго" впродовж трьох днів успішно провела випробування роботи енергосистеми в ізольованому режимі.
Після завершення випробувань Україна вирішила не повертатися в енергосистему до Росії та Білорусі, яке мало відбутися 27 лютого. Натомість НЕК "Укренерго" подало заявку щодо прискореної синхронізації з європейською енергосистемою.
Історична подія, коли енергосистему України повністю синхронізували з європейською енергомережею ENTSO-E, сталася 16 березня.
Синхронізація української та європейської електромереж є стратегічною метою на національному рівні, спрямованою на створення конкурентного та прозорого ринку електроенергії відповідно до вимог європейського законодавства та ринкових практик.
Наразі синхронізація української енергосистеми з європейською зменшила вплив Росії на центральну і західну Європу в енергетичному секторі, а також підвищила рівень енергетичної безпеки у всьому регіоні.
Після закінчення війни перед Україною та Європою розкриються нові можливості щодо спільного розвитку ринків електроенергії та підтримки "зеленого переходу".
© НЕК "Укренерго" / Facebook