Засідання Енергетичного Співтовариства
20 квітня 2022 року у Відні, Австрія, відбулося 63-тє засідання Постійної групи високого рівня Енергетичного Співтовариства. Під час зустрічі розглянуто новий пакет актів ЄС для прийняття в Енергетичному Співтоваристві, що охоплює ряд ринкових та системних мережевих кодексів, які на сьогодні в ЄС визначають правила функціонування ринків електричної енергії та їх об’єднання (coupling), вимоги та засади щодо управління енергетичними системами. Також було розглянуто низку делегованих регламентів ЄС щодо енергетичного маркування та обговорено окремі аспекти реалізації дорожньої карти Енергетичного Співтовариства щодо декарбонізації, включаючи питання системи торгівлі викидами та моніторингу, звітності та верифікації викидів парникових газів.
Україна, яка головує в Енергетичному Співтоваристві протягом цього року, ініціювала розгляд питання щодо стану енергосистеми під час війни та санкцій проти росіі.
Ярослав Демченков, заступник Міністра енергетики України з питань європейської інтеграції, подякував країнам-партнерам за підтримку і зазначив, що жодна країна у світі не має такого досвіду управління енергетичним сектором в умовах війни, як Україна.
Водночас, український енергетичний сектор значно постраждав від військових дій. Зокрема, повністю знищена Охтирська ТЕЦ, пошкоджена Чернігівська, низка станцій працюють в окупації, в тому числі – Запорізька атомна станція.
Підтримка стійкості українського енергетичного ринку вимагає дієвих рішень, серед яких – нарощування експорту української електроенергії до ЄС, що стало можливо після приєднання України до європейської мережі операторів системи передачі електроенергії ENTSO-E.
Також Ярослав Демченков вкотре наголосив на необхідності посилення санкцій проти росії в енергетичному секторі.
Українська сторона запропонувала комплексний підхід для позбавлення Європейського Союзу залежності від російських енергоресурсів. Серед кроків:
- заміщення російських вуглеводнів поставками з інших джерел (збільшення використання скрапленого природного газу та поставок нафти танкерами);
- погодження 9 місячного строку відмови від російської нафти, який дасть постачальникам з інших країн можливість укласти контракти з європейськими клієнтами та збільшити видобуток;
- відмова від російського ядерного палива.
Щодо газу, який транспортується до Європи трубопроводами, може бути застосована «іранська модель» санкцій, за якої оплата за поставлений газ буде зберігатися на спеціальних європейських рахунках, допоки росія не припинить агресію і не відшкодує нанесені втрати.
Інформаційно:
Відповідно до статті 50 Договору про заснування Енергетичного Співтовариства головування в Енергетичному Співтоваристві здійснюється по черзі представниками кожної Договірної Сторони протягом року у порядку, визначеному процедурним актом Ради Міністрів. Відповідно до статті 57 Договору головуючий очолює Постійну групу високого рівня Енергетичного Співтовариства.
Джерело: Міністерство енергетики