Соціальний діалог: стратегія реанімації
Соціальний діалог: стратегія реанімації
23 травня у Будинку профспілок (м. Київ) відбувся одноденний тренінг з питань соціального діалогу в умовах воєнного часу для штатних працівників апарату ЦК Атомпрофспілки — юристів та трудовиків, які безпосередньо беруть участь у проведенні колективних переговорів. Модератор тренінгу — Сергій Штурхецький, Голова Незалежної медіа-профспілки України, к.н. з державного управління, доцент.
Заступник Голови Атомпрофспілки Павло Прудніков у вітальному слові наголосив на відсутності соціального діалогу з владою, з роботодавцями. «Треба реанімувати соціальний діалог в Україні. Наша профспілка теж повинна вирішувати це завдання для більш ефективного захисту соціально-економічних прав наших членів профспілки».
«Раніше у профспілок були норми в законодавстві, «милиці», на які ми могли опиратися — на необхідність виконання законів. В умовах воєнного часу багато норм соціальних законів скасовано, принципи соціального діалогу та соціального партнерства не працюють як треба. Потрібно віднайти нові стратегії і тактики у налагодженні соціального діалогу з владою і роботодавцями, щоб зробити умови профспілковців кращими. У ЄС історично склалася певна культура соціального діалогу. В нас її не існує: хто цар гори, той підкорює інших. Тому вкрай важливо знайти правильні дії і спосіб поведінки в таких умовах».
Сергій Шурхецький детально розповів про різні інструменти пошуку рішень у профспілках та стратегічного планування в організації, надаючи ефективні конкретні поради. «Коли не знаєш як вирішити проблему, треба її намалювати. Що чіткіше поставлена мета, то краще результат». У формі мозкового штурму спонукав учасників тренінгу до пошуку можливих рішень. Кожний озвучував свої варіанти, а потім їх підсумовували в ідеї, які можна реалізувати на практиці.
Обговорювалось, як узяти того, в кого сила, у союзники; як прогресивні речі у сфері соціального діалогу зробити доступними масам; підвищити обізнаність з ними тих, хто приймає рішення; як запобігти підмінам поняття («ми можемо отримати соціальний діалог, в якому не буде профспілок»); як позбавити соціальний діалог ознак формальності; протидіяти небажанню проводити соціальний діалог з профспілками з боку керівництва усіх рівнів, починаючи від державного («не всі розуміють, що таке і для чого профспілка на усіх рівнях влади»); підвищити присутність профспілок в інформаційному просторі; як збільшити мотивацію до профспілкового членства й активної профспілкової діяльності; як спонукати уряд дотримуватися законодавства, аби жодне рішення соціально-економічного спрямування не приймалося ним без профспілок. І з ким потрібно співпрацювати, щоб вирішити усі ці питання.
Також С. Штурхецький в інтерактивній формі діалогу і роботи в групах визначав з присутніми цінності, місію, візію діяльності профспілок, як ставити стратегічні завдання та які є інструменти їх тактичної реалізації.
Інформація у газеті «Атомник України» №11