Регрес у правах працівників та профспілок
Регрес у правах працівників та профспілок в Україні
Таку назву має спільний лист Глобального союзу IndustriALL та Європейської профспілки IndustriAll, направлений напередодні проведення щорічного саміту Україна-ЄС (3 лютого 2023 року у Києві) до керівництва європейських найвищих владних інституцій. Міжнародні профспілкові об’єднання (членськими організаціями Європейської профспілки IndustriAll Атомпрофспілка та 12 українських галузевих профспілок стали у листопаді 2022 року) від імені працівників гірничодобувної, енергетичної та переробної галузей по всьому світу у своєму листі висловлюють стурбованість й обурення з приводу регресу у правах працівників і профспілок в Україні.
Це черговий заклик до влади ЄС, який має на меті переконати уряд України у важливості відхилення законопроєкту 5371 та інших законодавчих актів, що не відповідають принципам недискримінації та соціального діалогу, а також суперечить зобов'язанням України за ратифікованими конвенціями МОП.
«На жаль, у 2022 році український парламент (Верховна Рада) ухвалив такі закони, які призвели до масового погіршення трудових прав у країні. Це становить велику загрозу для соціального діалогу, якого країна вкрай потребує в цей дуже складний час в умовах війни та окупації, – йдеться у листі. – Хоча Україна потребує міцної єдності та соціальної згуртованості, прийнято довгий список законодавчих пропозицій, які можуть зруйнувати всю соціальну інфраструктуру в країні».
У листі Глобальним союзом IndustriALL та Європейською профспілкою IndustriAll надається перелік регресивних законів від влади у трудовій сфері й надається аналіз їх негативних наслідків для українських працівників.
Напередодні щорічного саміту Україна-ЄС свою підтримку «боротьби українських працівників, сімей та громад за демократію, свободу, соціальну справедливість, збереження незалежності та супротив російській агресії» висловила у своєму зверненні до Президентки Європейської Комісії пані Урсули фон дер Ляєн Європейська Федерація Профспілок працівників громадського обслуговування, яка налічує 8 мільйонів членів у країнах ЄС та поза його межами. 9 членських організацій EPSU є також в Україні.
«Я звертаюся до Вас, щоб учергове висловити серйозне занепокоєння EPSU (а також Європейської конфедерації профспілок – ETUC) щодо постійних нападів української влади на профспілки та права працівників, що порушують цінності та принципи ЄС. Наша стурбованість спричинена діями та законодавчими пропозиціями уряду та Верховної Ради України щодо запровадження регресивного трудового законодавства без змістовних консультацій із соціальними партнерами, та неправомірного використання ситуації воєнного стану, зокрема для експропріації державою майна профспілок», – зазначає у зверненні Ян Віллем Гудріаан, Генеральний секретар EPSU.
У листі він закликає українську владу «припинити атаки на права працівників та профспілок, повністю виконувати свої міжнародні зобов'язання, в тому числі в рамках Угоди про асоціацію та договору ПВЗВТ (Поглиблена і всеохоплююча зона вільної торгівлі), робити правильні кроки на шляху до ЄС, а не жертвувати правами працівників і профспілок, їх законних представників, нехтуючи міжнародними та європейськими стандартами праці».