Психологічна безпека у сфері праці
Психологічна безпека у сфері праці
14-15 лютого 2023 року у Києві Федерація профспілок України (ФПУ) за підтримки Міжнародної організацій праці (МОП) провела семінар-тренінг під назвою «Психологічна безпека на роботі та мінімізація психосоціальних ризиків: недопущення насильства і домагань». Навчання мало на меті детально ознайомити учасників – представників членських організацій ФПУ – з положеннями Конвенції МОП №190 і Рекомендацією №206, яка її доповнює, та як профспілкова організація може стати на захист працівника, яким чином вимагати від роботодавця створення належних умов праці без проявів будь-якої дискримінації.
Тренерка МОП Ксенія Лепеха, застосовуючи сучасні навчальні методики (роботу в групах, рольові ігри, дискусії, мозковий штурм, аналіз презентаційного матеріалу й анкетування тощо) розбиралася з учасниками тренінгу, наскільки важлива роль профспілок у забезпеченні ратифікації і перетворенні Конвенції №190 на ефективний інструмент боротьби з насильством і домаганнями у сфері праці, необхідність включення її положень в національне законодавство, галузеві угоди та колективні договори, інформування та навчання своїх профспілкових членів і працівників у цілому .
Конвенція №190 і Рекомендація № 206 були прийняті Міжнародною організацією праці у червні 2019 року. Уперше було визнано, що кожна людина має право працювати в світі, вільному від будь-якого насильства та домагань, що роботодавець зобов’язаний унеможливлювати дискримінацію та насильство працівників. Конвенція є інструментом, який захищає працівників, незалежно від статусу і форми зайнятості: учнів і здобувачів роботи, звільнених працівників, волонтерів тощо.
Конвенція МОП № 190 та Рекомендація № 206 набрали сили 25 червня 2021 року. Надважлива ратифікація її іншими державами, аби ліквідувати прогалини в національних законодавствах. Європейська спільнота довгі роки живе в реальності, де найменший натяк на насилля й домагання є неприйнятним, українська — тільки починає. Від сексуально неприйнятної поведінки страждають передусім жінки (99,9 відсотків). І в Україні вже є низка законів, зокрема «Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків», де вказано, що сексуальні домагання можуть бути виражені словесно (погрози, непристойні зауваження) або фізично (доторки, поплескування). У 2021 р. до Кодексу законів про працю включено ст. 60-2, де передбачено право працівника протидіяти та захищатись від дискримінації на робочому місці.
Але ратифікація Конвенції МОП № 190 та Рекомендації № 206, дозволить піти далі, дасть змогу внести відповідні зміни до національного законодавства України з метою ефективного моніторингу, розслідування та покарання абсолютно усіх випадків домагань та насильства у сфері праці. Тому ратифікація конвенції є актуальним і необхідним кроком України. І профспілки України зайняли активну позицію щодо цього.