Профспілкова діяльність — не злочин!
Профспілкова діяльність — не злочин! Профспілкова діяльність — не екстремізм!
Репресії проти вільних профспілок у Білорусі, що застосовуються протягом останніх десятиліть, досягли кульмінації у 2022 році, коли влада лукашенка ліквідувала Білоруський конгрес демократичних профспілок (БКДП) та його членські організації, заарештувала та затримала понад 40 профспілкових лідерів та активістів, у тому числі голову БКДП Олександра Ярошука та його заступника Сергія Антусевича.
Враховуючи ескалацію репресій проти вільного профспілкового руху та наполегливе небажання білоруського режиму виконувати рекомендації Комісії МОП з розслідування 2004 року, делегати майбутньої Міжнародної конференції праці (МКП) повинні погодитися з необхідністю вжиття заходів відповідно до статті 33 Статуту МОП, щоб чинити тиск на уряд для звільнення профспілкових лідерів та активістів, поновлення легальної діяльності профспілок та демонстрації реальної прихильності до виконання рекомендацій Комісії з розслідування.
Заходи, рекомендовані Адміністративною радою, викладені у проєкті резолюції (Додаток VI документа Бюро МОП). Там заклик до профспілок усього світу чинити тиск на свої уряди та організації роботодавців, щоб на МКП вони проголосували разом із представниками працівників на підтримку всеосяжного комплексу заходів за участю органів МОП, держав-членів та міжнародних організацій, включаючи ООН.
Органи МОП засуджують втручання уряду в діяльність профспілок і вибори, що триває понад 20 років, примусовий розпуск профспілок і арешти профспілкових лідерів, звільнення та внесення до чорних списків активістів. Комісія МОП з розслідування 2004 року дійшла висновку, що профспілковий рух Білорусі зазнавав серйозного втручання з боку державних органів, і надала рекомендації уряду цієї країни.
Проте уряд Білорусі продовжував систематично придушувати незалежний профспілковий рух у країні. Білоруська влада називає незалежні профспілки «екстремістами» та «терористами» й організовує наклепницькі кампанії, ясно й чітко даючи зрозуміти, що будь-хто, хто якимось чином пов’язаний з БКДП та його членськими організаціями, буде переслідуватися. Багато лідерів та активістів залишили країну.
Глобальні спілки закликають делегатів — представників трудящих, роботодавців та урядів — підтримати резолюцію Конференції, щоб нарешті домогтися виконання урядом Білорусі рекомендацій Комісії з розслідування та покласти край кричущим порушенням прав людини та прав профспілок у країні.
Профспілкова діяльність — не злочин! Профспілкова діяльність — не екстремізм! Свободу профспілковим активістам Білорусі!
Цю спільну заяву Глобальних союзів підписали:
— Міжнародна конфедерація профспілок;
— Міжнародна федерація транспортників;
— Глобальний союз UNI;
— Інтернаціонал громадського обслуговування;
— Світова спілка IndustriALL
— Всесвітня спілка харчовиків, працівників сільського господарства, ресторанного та готельного обслуговування, громадського харчування, тютюнової промисловості та суміжних галузей;
— Міжнародна федерація журналістів;
— Інтернаціонал освіти;
— Інтернаціонал працівників будівництва та деревообробки;
— Профспілковий консультативний комітет при ОЕСР.