Про соціальний діалог та соціальних партнерів
Про соціальний діалог та зобов’язання соціальних партнерів
8 грудня відбувся IІI Пленум ЦК Атомпрофспілки. Основне питання, винесене на обговорення: «Про соціальній діалог на підприємствах атомної енергетики та промисловості України». ️У заході взяли участь профспілковий актив та керівники підприємств атомно-енергетичного комплексу, а також представники Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України, Міністерство енергетики України, Міністерства соціальної політики України, ДАЗВ, ДП НАЕК «Енергоатом» ️
Першим питанням до розгляду була надскладна ситуація на ДП «СхідГЗК». Підприємство перебуває у кризі, і його виведення з неї потребує термінових заходів з боку державних органів управління. Підприємство має проблеми з кадрами, кредиторською заборгованістю та арештованими рахунками. Учасники Пленуму ЦК Атомпрофспілки наголошували на необхідності прийняття законопроєкту про відновлення платоспроможності державних підприємств, що забезпечують потреби атомних електростанцій України. Водночас, вирішальним у виведенні ДП «СхідГЗК» з кризи є не тільки зусилля керівництва, але і термінові заходи з боку державних органів управління.
Велику увагу на Пленумі було присвячено стану соціального діалогу між Атомпрофспілкою і НАЕК «Енергоатом» після виборів голови ППО НАЕК «Енергоатом». На Пленумі новообраний голова Сергій Снітков повідомив, що буквально у переддень Пленуму адміністрація НАЕК пішла на діалог. Тож на сьогодні є домовленість з адміністрацією, підписані дуже важливі спільні рішення, зокрема щодо заробітної плати працівників на 2024-й рік. І головне, щодо матеріальної допомоги мобілізованим, загиблим і померлим працівникам і родичам працівників Компанії. Також є домовленість з роботодавцем про погашення боргів, які існують у профспілкових організаціях ДП НАЕК «Енергоатом». «Я сподіваюсь на продовження соціального діалогу, який вже розпочався», — наголосив Сергій Снітков.
Ще одним важливим питанням порядку денного на Пленумі ЦК Атомпрофспілки було обговорення ситуації з підприємствами Зони відчуження та виконання Галузевої угоди між ДАЗВ та Атомпрофспілкою. В ході зустрічі було зазначено проблеми з кадрами, фінансуванням та охороною праці на підприємствах Зони відчуження, але соціальний діалог між сторонами ведеться конструктивно. Керівництво ДАЗВ та Атомпрофспілки налаштоване на співпрацю та вирішення проблем разом з профспілками та роботодавцями.
Голова Атомпрофспілки Валерій Матов у підсумку зазначив про доволі високий стан соціального діалогу загалом і щодо виконання галузевих угод: «У грудні поточного року відбулися колективні переговори щодо внесення змін до Галузевої угоди з Міністерством енергетики України. Робочою комісією доопрацьовано певні важливі положення. Підписані зміни та доповнення до Галузевої угоди з Міненерго вже направлено на повідомну реєстрацію до Міністерства економіки України».
Також на Пленумі було прийнято низку організаційних рішень і затверджено проєкт бюджету ЦК Атомпрофспілки на 2024 рік.