Здійснення профспілками громадського контролю
«Правові підстави здійснення профспілками громадського контролю за дотриманням законодавства у сфері охорони праці»
Такою була тема чергового дистанційного навчання «Профспілкова абетка» для новообраних активістів, що відбулося 18 травня 2023 року у рамках освітнього проєкту Колегіум Атомпрофспілки. Провів цю освітню лекцію фахівець з охорони праці та соціального страхування відділу колективно-договірної та правової роботи ЦК Атомпрофспілки Валерій Сіпєєв.
Лектор ЦК Атомпрофспілки розповів про законодавче регулювання у сфері прав працівників на охорону їх життя і здоров’я у процесі трудової діяльності, які закріплені відповідними законодавчими актами, передусім Конституцією України, у Кодексі законів про працю України, у законах України «Про охорону праці», «Загальнообов’язкове державне соціальне страхування» тощо.
Особлива роль у громадському контролі за правом працівників на належні і безпечні умови праці, зазначив Валерій Сіпєєв, належить професійним спілкам, що також закріплено законодавчо. Профспілки мають паво на проведення незалежної експертизи умов праці, на відповідність об’єктів виробничого призначення правовим актам про охорону праці. Мають право брати участь у розслідуванні причин нещасних випадків і професійних захворювань на виробництві та надавати свої висновки про них, вносити роботодавцям, державним органам управління і нагляду подання з питань охорони праці та отримувати від них гарантовану відповідь. У разі загрози життю або здоров’ю працівників (ст. 41 ЗУ «Про охорону праці») профспілки мають право вимагати від роботодавців негайного припинення трудової діяльності на робочих місцях на період до усунення проблем.
Валерій Сіпєєв у своїй презентації докладно зупинився на тому, яким чином проводиться управління охороною праці на підприємстві, що і для чого потрібно знати профспілковим діячам, про їх участь у контролі роботодавця стосовно заходів з охорони праці.
Окремо зупинився на схемі здійснення профспілками громадського контролю за дотриманням законодавства про охорону праці на підприємствах, що перебувають у сфері впливу Атомпрофспілки, кількісному складі служби охорони праці в Атомпрофспілці, їхніх обов’язках і заходах, в яких беруть участь атомпрофспілкові техінспектори, на основних порушеннях нормативно-правових актів, які ними виявляються тощо.
Учасників освітньої лекції також було ознайомлено з законотворчою діяльністю Атомпрофспілки, з участю фахівців ЦК у підготовці відповідних законопроєктів.