Правове забезпечення діяльності профорганізацій
Правове забезпечення діяльності профспілкових організацій
Профспілки здійснюють представництво і захист трудових, соціально-економічних прав та інтересів членів профспілок. Для того, щоб це представництво і захист були максимально ефективними, профспілковим активістам необхідно мати уявлення про «матеріальну частину законодавства», вважає юрист ЦК Атомпрофспілки Віктор Шаповалов, який працює з первинними профспілковими організаціями Чорнобильської атомної електростанції та Зони відчуження. 4 травня 2023 року він провів лекцію «Правове забезпечення діяльності профспілкових організацій. Юридична підтримка членів профспілки» у рамках онлайн навчання «Профспілкова освіта» для новообраних профспілкових активістів проєкту «Колегіум Атомпрофспілки». Віктор Шаповалов зосередився на правовій термінології, яка використовується професійними спілками у перемовинах з роботодавцями та владою, на колдоговірному регулюванні, на закріплених у законодавстві правах та обов’язках профспілок.
— Одним з неодмінних правил юридичної мови є те, що перш ніж починати дискусію, треба дійти згоди щодо використовуваних у ній понять і термінів, — зазначив Віктор Шаповалов. — Щоб кожен з учасників розумів їх однаково. Такі поняття і терміни, як право, правове регулювання, закон, представництво і захист прав, правова робота, правові наслідки, соціально-економічні права, соціально-трудові відносини тощо. Ознайомитися з основними термінами трудового права, яке регулює відносини між трудівником і власником, закріпити їх у пам’яті, — обов’язок кожного профспілкового активіста.
Він також розповів про особливості правового регулювання діяльності профспілки під час реалізації своєї представницької та захисної функції. Поінформував про завдання відділу колективно-договірної та правової роботи ЦК Атомпрофспілки. Робота профспілкових юристів — це здійснення громадського контролю за додержанням законодавства про працю, надання юридичної допомоги членам профспілки і профспілковим організаціям, юридичні консультації, складання позовних заяв, представництво у суді, правороз’яснювальна робота тощо.
— Правова допомога — один з головних напрямів у роботі відділу колективно-договірної та правової роботи ЦК Атомпрофспілки, — зазначив Віктор Шаповалов. — Найбільша кількість звернень — питання необґрунтованих звільнень, застосування дисциплінарних стягнень, порушення режиму робочого часу, часу відпочинку тощо.
За результатами розгляду таких звернень нами надаються усні або письмові роз’яснення, вживаються необхідні заходи. Звертаються також голови профкомів з питань діяльності профспілки, їм надається необхідна інформація, а також зразки усіх необхідних документів.
Серед безкоштовної правової допомоги, яку можуть отримати члени профспілки, найбільш затребуваними Віктор Миколайович назвав: складання юридичних документів, представництво в органах місцевої влади та органах місцевого самоврядування, консультації щодо застосування норм трудового законодавства. До основних завдань відділу входить і проведення навчання профактиву для підвищення їхньої правової обізнаності з колдоговірного регулювання.
— Збільшення рівня обізнаності слугує більшій захищеності прав найманих працівників. Дія колдоговорів поширюється на усю кількість працюючих осіб, не лише членів профорганізації, — зазначив юрист.
Окрему частину лекції було присвячено правовим наслідкам під час змін в організації виробництва, алгоритму дій профспілки. Віктор Шаповалов дав визначення, що таке індивідуальний та колективний трудовий спір. Розповів про регулювання та вирішення таких суперечок з наведенням конкретних прикладів.