Нарада IndustriALL з українськими профспілками
Нарада IndustriALL з українськими профспілками
9 лютого 2023 року відбулася перша у цьому році онлайн-нарада керівництва Глобального союзу IndustriALL та Європейської профспілки IndustriALL з представниками 12-ти членських організацій в Україні (членськими організаціями Європейської профспілки IndustriALL Атомпрофспілка та інші всеукраїнські галузеві профспілки стали у листопаді 2022 року). До учасників профспілкової наради приєдналися експерти МОП. Адже основною темою, окрім обговорення трагічних наслідків російської агресії в Україні та солідарних дій протягом 2022 року міжнародних профспілкових організацій у підтримці українських профспілок, стали сумнозвісні трудові ініціативи уряду України.
Кемаль Озкан, заступник генерального секретаря ГС IndustriALL, відкриваючи засідання, наголосив, що «з 2023 року необхідно збільшити міжнародну профспілкову активність у контексті боротьби за збереження прав працівників в Україні». Він нагадав, що IndustriALL неодноразово зверталася до українського уряду та керівництва ЄС, висловлювала стурбованість й обурення з приводу регресу у правах працівників і профспілок в Україні.
«На жаль, у 2022 році український парламент, неправомірно посилаючись на війну, ухвалив цілу низку законів, які призвели до масового погіршення трудових прав у країні. І це у той час, коли Україна потребує, як ніколи, соціальної згуртованості», — зазначив Кемаль Озкан.
Генеральний секретар ГС IndustriALL Атлє Хойє назвав довгоочікуваним і своєчасним нещодавнє рішення ЄС щодо надання Україні статусу кандидата. «Однак ініціативи уряду України у сфері трудових прав ідуть у розріз з європейськими цінностями. Ми надзвичайно розчаровані та стурбовані тим, як влада України просуває законодавчі ініціативи, що знищують основоположні права трудящих та профспілок, це суперечить принципам законодавства ЄС». Він також зауважив, що на відновлення в Україні соціальних гарантій трудівникам потім знадобляться довгі роки.
Генеральний секретар Європейської Профспілки IndustriALL Люк Траєнгл привітав українські профспілки «в європейській сім’ї», зазначив, що сьогодні членами Європейської Профспілки IndustriALL є профспілкові організації з 39 країн, з яких 27 є членами ЄС. Він також підкреслив, що рівень підтримки України в Європі «залишатиметься і надалі найвищим». Але у той же час війна в Україні негативно впливає на ситуацію у самій Європі, інфляційні процеси спостерігаються в усіх сферах економіки, значно впала купівельна спроможність європейців, надзвичайно зросли ціни на енергоносії, підприємства виводять свої виробництва із зони ЄС, зменшується оплата праці, тому сьогодні європейські профспілкові організації проводять активні перемовини з урядами щодо необхідності компенсацій працівникам.
Голова Атомпрофспілки Валерій Матов від імені 12 українських членських організацій подякував ГС IndustriALL та керівництву Глобального Союзу, Атлє Хойє, Йоргу Хофману, Кемалю Озкану за фінансову і солідарну підтримку у 2022 році.
У своїй промові він розповів про поточну ситуацію в Україні. «У той час, коли світ прискорюється завдяки глобалізації та розвитку технологій, діджиталізації, Україна потопає в крові та сльозах від російських фашистів та терористів, які ведуть себе, як варвари минулих століть».
Валерій Матов зупинився докладно на ситуації в атомній галузі, передусім на тому, що відбувається на ЗАЕС. «Окупація Запорізької атомної електростанції призвела не просто до того, що енергосистема України не отримує значної частини електроенергії. Це надзвичайно вразливий з технічної точки зору ядерний об’єкт, окупований терористами. Образно кажучи, ЗАЕС є зараз міною сповільненої дії, тільки ця міна може рознести не лише Україну, увесь континент. При цьому голосу МАГАТЕ майже не чутно щодо оцінки того, що наробили варвари на промисловому ядерному об’єкті ЗАЕС. Але найбільш кричущою для нас є ситуація з працівниками, адже це долі наших членів профспілки!
Тиск на українських працівників, які не підписали контракти з росією, посилюється, їм заблокували доступ до робочих місць на станцію, вони проживають в Енергодарі, але не мають доступу на робочі місця. На атомній електростанції з 11 000 працівників (до окупації ЗАЕС) зараз працює не більше 1500.
Профком НАЕК, мій заступник Олексій Лич проводять значну роботу з допомоги працівникам, які виїхали, та їх сім’ям. Особливу увагу зараз приділяється розміщенню матерів з дітьми в безпечних умовах. Але питання необхідності захисту працівників ЗАЕС, загрози ядерної катастрофи, залишається, і чим далі, тим більше зростає.
5 лютого Україна оголосила про запровадження санкцій проти російської корпорації «росатом» та російського керівництва. Ми чекаємо на такі санкції на рівні ЄС та усього світу».
На нараді про критичну ситуацію в українських галузях розповіли представники інших галузевих профспілок. У рамках зустрічі виступили представники Міжнародної організації праці з експертизою останніх ініціатив української влади у сфері праці.
Також було обговорено майбутню, вже безпосередню, субрегіональну зустріч керівництва ГС IndustriALL з представниками українських членських організацій ГС, яка, як очікується, відбудеться 12 квітня на території Польщі.