Міжнародний жіночий день — 8 березня
Міжнародний жіночий день — 8 березня
Організація Об’єднаних Націй зробила чітку заяву: світ зовсім не рухається шляхом досягнення гендерної рівності до 2030 року. Може знадобитися до 286 років, щоб забезпечити правову базу, яка гарантуватиме жінкам рівні юридичні права та захист. COVID-19 та негативна реакція у сфері сексуального та репродуктивного здоров'я жінок та їх прав ще більше погіршують перспективи гендерної рівності. Глобальні дані свідчать про серйозну регресію у розширенні економічних прав та можливостей жінок. За оцінками Програми розвитку ООН (ПРООН), з 2021 року майже 435 млн жінок і дівчат живуть менш ніж на 1,90 дол. США на день, а 47 млн знову вкинуті в злидні внаслідок потрясінь, спричинених пандемією коронавірусу.
Жінки та дівчатка не допредставлені у промисловості, наукових колах та технологічному секторі взагалі. За даними Організації Об’єднаних Націй у міжнародному масштабі лише 2 з 10 жінок займають робочі місця у галузі науки, інженерії та інформаційно-комунікаційних технологій. У 20 найбільших світових технологічних компаніях у 2022 році представленість жінок становила лише 33 відсотки від загальної кількості співробітників, при цьому жінка обіймала лише одну з чотирьох керівних посад. Жінки-винахідники становлять лише 16,5 відсотка у міжнародних патентних заявках у всьому світі.
Тому ми, як профспілки, повинні бути стурбовані та обурені становищем наших жінок-колег та жінок загалом, яких не допускають на ринок праці.
Аналізуючи наведені вище дані, ми повинні брати до уваги швидку еволюцію світу праці з цифровізацією та автоматизацією, особливо той вплив, який цифровий ґендерний розрив робить і чинитиме надалі на збільшення ґендерної нерівності в наших секторах.
Для святкування цьогорічного 8 березня ООН запропонувала тему «Світ DigitALL: інновації та технології для забезпечення гендерної рівності». Ця тема узгоджується з пріоритетною темою майбутньої 67-ї сесії Комісії зі становища жінок (КПЖ67), а саме «Інновації, технологічний прогрес та освіта в епоху цифрових технологій для досягнення гендерної рівності та розширення прав та можливостей усіх жінок та дівчаток».
Крім того, 8 березня ми опублікуємо доповідь IndustriALL «Рівність в оплаті праці». Ця публікація стане новим інструментом для наших членських організацій щодо ведення колективних переговорів та рівної оплати за роботу рівної цінності. Як доводять дослідження, коли профспілки беруть участь у колективних переговорах із цього питання, гендерний розрив в оплаті праці скорочується. У Європейському Союзі, наприклад, комплексний підхід до прозорості оплати праці та включення рівної оплати до колективних переговорів може скоротити цей гендерний розрив на 1,65% — 4,33%.
Усі ці досягнення в галузі ґендерної рівності у світі праці можливі лише за умови викорінення ґендерного насильства та домагань (ГНД). З нагоди Міжнародного жіночого дня IndustriALL розмістить онлайн свої навчальні модулі з ГНД та Конвенції МОП №190 про викорінення насильства та домагань у сфері праці. Ця серія із трьох навчальних модулів зарекомендувала себе як практичний інструмент для навчання профспілкових лідерів, профспілкових працівників, профспілкових викладачів та профспілкових уповноважених. У ній даються практичні рекомендації щодо того, як інтегрувати ГНД у політику дослідження.
Наприкінці січня 2023 року Канада стала 25 країною, яка ратифікувала Конвенцію МОП №190. Давайте продовжувати кампанію за ратифікацію та застосування цього документа. Кожен працівник має право на світ праці, вільний від насильства! #ITCANCHANGELIVES #C190
У день 8 березня давайте усі мобілізуємось на боротьбу за ґендерну рівність!
Із солідарністю,
Атле Хойє, генеральний секретар IndustriALL