Місія на підтримку українських профспілок
У Києві провела роботу Місія європейських соціальних партнерів на підтримку українських профспілок
Місія на чолі з Генеральним секретарем ЄКП Естер Лінч прибула до Києва на знак солідарності з українськими профспілками й усім нашим народом, який виборює право на незалежність держави та мирне існування у сім’ї європейських країн. З цього приводу у Києві в Будинку профспілок відбулася зустріч членів Місії Європейської конфедерації профспілок і Об’єднання роботодавців SEI Europe з керівництвом ФПУ, всеукраїнських профспілок, зокрема Атомпрофспілки, а також територіальних профоб’єднань.
У зустрічі взяв участь Голова Атомпрофспілки Валерій Матов.
Відкриваючи зібрання, Голова ФПУ Григорій Осовий привітав членів Місії і, зокрема, зазначив, що такий робочий візит відбувається вперше, коли європейська профспілкова команда високого рівня відвідує Україну, ще й у розпал війни з росією.
ФПУ покладає значні очікування на співпрацю з європейськими партнерами та їхню допомогу, а також розраховує на підтримку українських профспілок — членських організацій ЄКП та сприяння у налагодженні повноцінного соціального діалогу в Україні. Голова ФПУ підкреслив, що ЄКП — найбільш представницький майданчик для захисту прав працівників і соціального діалогу у ЄС.
Виступаючи перед присутніми, Генеральний секретар ЄКП Естер Лінч зазначила: «Для нас велика честь бути сьогодні з вами. Вважаю, що всі питання, які ми будемо сьогодні обговорювати на різних рівнях, мають відбуватися за участю представників профспілок України, оскільки ви знаєте, що саме потрібно українським трудівникам, завдяки чому ми зможемо говорити від їхнього імені. Ми тут, щоб засвідчити свою солідарність з вами і підтримку українців з боку працівників Європи. Запевняю, що ми й надалі готові вас підтримувати».
Затим відбувся обмін думками з важливих та актуальних питань розвитку профспілкового руху в Україні. Присутні обговорили соціально-економічні питання, проблематику трудових відносин під час воєнного стану.
Василь Андреєв, заступник Голови ФПУ, Голова Профспілки будівельників, присвятив свій виступ темі повоєнного відновлення України за участю ЄС, залучення закордонних компаній до цього процесу й акцентував на тому, що для профспілок важливо, щоб умови й оплата праці при цьому були гідними. А за дотриманням справедливості в цих питаннях мають здійснювати контроль профспілки в усіх галузях.
Валерій Матов, Голова Профспілки працівників атомної енергетики та промисловості України, сказав, що енергетичний фронт на сьогодні має дуже велике значення для України. Він розповів про роботу енергетиків в умовах війни. Оскільки сьогодні надважливим питанням є стан готовності підприємств атомної енергетики до осінньо-зимового періоду, запевнив, що підготовка йде планово, із 9 блоків (за винятком шести блоків Запорізької АЕС) 7 готові, ще два у стадії завершення ремонтних робіт.
Також Валерій Матов підкреслив, що особливої уваги варта ситуація на Запорізькій АЕС: «9000 працівників та членів їхніх сімей вивезено, і тут неабияка робота була проведена Атомпрофспілкою. Людей потрібно було розселити, створити належні умови проживання. Та сьогодні ще близько тисячі спеціалістів залишаються у тяжких умовах на території міста Енергодара і ЗАЕС, пройшли через тортури, підвали, допити, знущання. Нещодавно до нас звернулися рідні й близькі декого з працівників, яких було викрадено, з проханням про допомогу». І звернувся до Естер Лінч з проханням посприяти від імені Міжнародної місії привернути увагу до цієї вкрай небезпечної ситуації відповідних міжнародних структур в ООН, зокрема МАГАТЕ.
Крім цього, Валерій Матов порушив ще одне дуже важливе питання — щодо проблем соціального діалогу. Наголосив про негативну тенденцію наступу на права профспілок атомної галузі, що не відповідає принципам діяльності профспілок у ЄС, до чого прагне Україна. Зокрема зазначив, що менеджмент галузі намагається відсторонити від цієї роботи представників профспілки шляхом припинення пунктів дії колективного договору і призупинення відрахувань для допомоги працівникам, які найбільше її потребують (постраждали від окупації). Голова Атомпрофспілки також передав детальне офіційне звернення Естер Лінч.
У Виступі Галини Дудки, секретаря з міжнародної роботи Профспілки військових, було запропоновано за допомогою міжнародних партнерів створити центр реабілітації та соціалізації військових після демобілізації, щоб у кожному трудовому колективі вони відчули підтримку від профспілок. При ФПУ створити міжнародний центр сприяння цій роботі.
Наприкінці зустрічі Естер Лінч подякувала учасникам за надану інформацію і підкреслила важливість такого спілкування, особливо у контексті документування тих злочинів, які зараз чинить рф на території України. Винні в цьому мають бути притягнуті до відповідальності. ЄКП підтримує надання інвестицій у відбудову України після війни. «Ми також підтримуємо ініційовані вами кампанії щодо допомоги тим, хто зараз воює та повернеться після війни у трудові колективи», зазначила вона.
Протягом двох днів перебування Місія провела низку зустрічей з керівниками профільних міністерств та парламентських комітетів, УСПП і завершила свою роботу підсумковою пресконференцією в інформаційній агенції «Укрінформ».
Олексій Корецький