Людський вимір безпеки ЗапорізькоЇ АЕС
Людський вимір безпеки ЗапорізькоЇ АЕС
30 серпня 2022 року прессекретар Атомпрофспілки Павло Олещук взяв участь в обговоренні ситуації на Запорізькій атомній електростанції і в місті Енергодар у прямому етері телеканалу FREEДОМ (трансляція відбувається на державному UATV у режимі 24/7).
Окупація Енергодару і території Запорізької АЕС триває вже 6 місяців. Ми стоїмо на порозі наймасштабнішої техногеної катастрофи в історії людства, з тяжкими наслідками для довкілля і людини, адже з танків, градів та іншої важкої артилерії російський агресор упритул розстрілює енергоблоки найбільшої у Європі Запорізької атомної електростанції.
Україна очікує, що за результатами візиту місії МАГАТЕ (Міжнародна агенція з атомної енергії), яка вранці 31 серпня вирушила на чолі з її генеральним директором Рафаелем Маріано Гроссі з Києва до Запорізької атомної електростанції, територія ЗАЕС та Енергодару буде демілітаризована, а російські війська й техніка покинуть територію станції, так само як і працівники «росатому»
Місія МАГАТЕ оголосила, що на ЗАЕС вона сфокусується на трьох завданнях, перевірить: фізичний захист, ядерну безпеку, гарантії непоширення ядерних матеріалів.
Пало Олещук у своєму коментарі в етері телеканалу FREEДОМ висловив профспілкову позицію щодо забезпечення безпечної роботи ЗАЕС. Є людський вимір безпеки атомного об’єкту. людський фактор є невід’ємною складовою безпеки кожної АЕС і становить за оцінками фахівців більш як 60 відсотків.
«Робота на блочному щиті управління надзвичайно напружена. Над кожною командою, над кожною дією тяжіє велика відповідальність за безпечну роботу енергоблока. Сьогодні український персонал Запорізької АЕС за надскладних умов продовжує працювати та докладати всіх зусиль, щоб гарантувати ядерну та радіаційну безпеку, а також за необхідності ліквідувати наслідки пошкоджень. Щоб забезпечити безпеку Запорізької АЕС, треба забезпечити передусім безпеку працівників».
Павло Олещук також зазначив, що оперативний персонал Запорізької атомної електростанції та їх сім'ї перебувають під постійним психологічним тиском не лише на роботі, а й вдома.
«Персонал – це люди і їх також не можна відокремлювати від міста Енергодар, місто має бути звільнено, бо вони там відпочивають. Людина в стані стресу не може ефективно працювати».
Павло Олещук зазначив, що Україна робить усе для того, щоб місія МАГАТЕ відбулась безпечно. Але українські атомники мають надію, що вона буде й ефективною.
«Можливо це єдиний шанс, аби врятувати ситуацію на ЗАЕС. Ми не знаємо, який буде звіт місії. На жaль, авторитет МАГАТЕ, світового регулятора у сфері ядерної безпеки, знизився серед українських атомників. За пів року війни МАГАТЕ й досі співпрацює з Росатомом, представники якого незаконно перебувають на Запорізькій АЕС. Та попри все розраховуємо, що МАГАТЕ відіграє свою належну важливу роль у досягненні безпеки ядерного об’єкту».
Довідка. Міжнародна агенція з атомної енергії (МАГАТЕ) є провідним світовим міжнародним урядовим форумом науково-технічної співпраці в області мирного використання ядерної технології. Станом на березень 2022 року до складу Агентства перебувало 175 країн-членів. МАГАТЕ входить до загальної системи міжнародних організацій ООН, а його відносини з ООН базуються на окремій угоді від 1959 року.