Мир, праця, вуз! Навіщо студенту профспілка?
Мир, праця, вуз! Навіщо студенту профспілка?
Вчитися і працювати одночасно непросто - це знає будь-який студент. "Дорослі" профспілки в Німеччині це теж розуміють і йдуть назустріч трудящої молоді.До обіду - в лекційному залі, після обіду - в офісі. Таке життя - не рідкість для учнів в Німеччині. Допитливі статистики підрахували, що у двох третин з них є постійна підробіток, а більшість до того ж встигає пройти за час навчання як мінімум одну стажування.
Протягом кількох десятиліть німецькі профспілки захищають інтереси працюючої молоді і активно співпрацюють з внз. Допомога ця не зовсім безкорислива: завдяки цьому профспілкові ряди безперервно поповнюються новими членами.
Правова підтримка і не тільки
"Привіт! У вільний від навчання час я працюю офіціанткою за 450 євро на місяць. На літні канікули я хотіла б знайти ще одну підробіток. Який податковий клас у мене тоді буде? Чи можна мені мати два робочих місця, або залишити те, де вище зарплата? Порадьте мені, будь ласка, оптиматльное рішення, щоб взагалі не платити податки!" - пише Яна на форумі. І через день отримує розгорнутий відповідь з перерахуванням законів та посилань на корисні джерела.
Онлайн-платформа для консультування молодих людей у соціальному і трудовому праву доступна на сайті молодіжного відділення Об'єднання німецьких профспілок DGB-Jugend. Запитання від студентів, які шукають допомоги, приходять сюди щодня. Не можна сказати, що вони відрізняються великою різноманітністю: всіх цікавлять, в першу чергу, розмір податкових або страхових виплат, право на отримання стипендії, відпустки або дитячих посібників для молодих батьків.
Однак безкоштовними віртуальними консультаціями DGB-Jugend не обмежується. Представництва об'єднання відкриті в більш ніж півсотні міст, а інформаційні центри працюють у багатьох навчальних закладах. Крім того, організація активно займається громадсько-політичним вихованням студентів. Регулярні семінари на такі гострі теми, як рівність статей і неприйняття расової дискримінації, або проект, покликаний залучити молодь до виборів в Європарламент, - важлива частина роботи об'єднання.
Студенти всіх спеціальностей, єднайтеся!
В головний об'єднання DGB-Jugend входять вісім німецьких профспілок, в кожному з яких є відділення по роботі зі студентами. Всі вони орієнтовані на працівників, зайнятих у певній галузі. Наприклад, один з найбільших профспілок Ver.di захищає інтереси працівників сфери обслуговування, IG Metall - промисловості та інформаційно-комунікаційних технологій, а IG BAU - будівництва, екології та сільського господарства.
В профспілці працівників сфери освіти і науки GEW - є навіть два відділення для молоді: федеральний студентський комітет (BASS) з представництвами у всіх федеральних землях і профспілка молоді (Junge GEW). Перший підтримує учнів і аспірантів, а другий охороняє права молодих викладачів і працівників сфери освіти до 35 років.
Співпрацювати з вузами профспілка почав ще в 70-х роках. На сьогоднішній день в його роботі беруть участь близько восьми тисяч студентів. Причому їх кількість постійно зростає, стверджує в інтерв'ю DW Андреас Келлер (Andreas Keller), заступник голови GEW. "Наша профспілка працює за принципом самоорганізації, тобто молоді люди можуть самі вибрати, з яким з підрозділів вони хочуть співпрацювати, - пояснює він. - Це може бути один з наших комітетів або група в навчальному закладі. Кожен підрозділ має своїм бюджетом і має свої правила".
Сьогодні - студентський квиток, завтра - профспілковий
Активні та цілеспрямовані студенти - приваблива цільова група для профспілок. Стандартних методів залучення, наприклад, інформаційних брошур, буває недостатньо, тому раз у семестр GEW випускає газету для молоді Read.me, яка безкоштовно розповсюджується в усіх вишах країни. "Ми розглядаємо сьогоднішніх учнів як майбутніх працівників та проводимо цілий ряд проектів, щоб залучити їх у наші лави, - підтверджує Андреас Келлер. - Треба відзначити, що обізнаність нашої профспілки в питаннях освіти і трудового права сама по собі вже є запорукою високого інтересу студентів до нашої організації".
Ефективність такого підходу - профспілка як сполучна ланка між навчальним закладом і робочим місцем - усвідомлюють та інші об'єднання. Так, промисловий профспілка IG Metall регулярно проводить екскурсії та конференції для майбутніх інженерів та інформатиків, а також активно бере участь у виставках і ярмарках кар'єри. Через цей канал студенти можуть отримати бажану стажування або дізнатися, яка стартова зарплата на певній посаді.
Особливий інтерес для профорганізацій представляють учні дуальних програм навчання - де загальноосвітній курс сусідить з обов'язковою професійною підготовкою на підприємстві. Вступивши в ряди профспілки, такі студенти заздалегідь забезпечують собі захист інтересів в майбутньому і отримують можливість спільними зусиллями впливати на умови праці та розмір заробітної плати.
Джерело: kordon.com.ua