У «політехніці» навчать фізичному захисту АЕС
На «круглому столі», який відбувся за участю представників НТУУ «КПІ», ДП «НАЕК «Енергоатом», Департаменту ядерної енергетики та атомно-промислового комплексу (ЯЕтаАПК) Міненерговугілля і Запорізької АЕС обговорили відкриття на кафедрі атомних електричних станцій і інженерної теплофізики «КПІ» нової спеціалізації – «Фізичний захист, облік і контроль ядерних матеріалів». Зустріч організували управління кадрів разом з навчально-тренувальним центром Запорізької атомної електростанції.
Від Запорізької АЕС прийняти участь у «круглому столі» запросили адміністрацію та співробітників служби фізичного захисту, загону відомчої воєнізованої охорони і військової частини з охорони ЗАЕС.
Метою наради стало доведення та роз’яснення положень магістерської програми підготовки фахівців з фізичного захисту, обліку та контролю ядерних матеріалів, яка нещодавно стартувала у виші. Навчання здійснюється в рамках підготовки магістрів за спеціалізацією «Фізичний захист, облік і контроль ядерних матеріалів» за денною та заочною формами, терміном навчання в 1 рік 6 місяців.
За словами заступника генерального директора з фізичного захисту та режиму ВП ЗАЕС Олександра Присмицького, на станції є висока потреба в таких фахівцях. Він виразив сподівання, що серед нинішніх робітників з’являться бажаючі розширити знання з цієї спеціалізації.
Під час презентації нового курсу головний спеціаліст сектору фізичного захисту об’єктів ядерно-енергетичного комплексу Департаменту ЯЕтаАПК Міненерговугілля Наталія Клос розповіла про умови вступу та наукову базу, окреслила коло знань та практичних навичок, що отримають студенти за період підготовки. До того ж, навчання за цим напрямком передбачає проходження курсу з кіберзахисту атомних електростанцій, що є дуже актуальним.
Підготовка проводиться на кафедрі Атомних електричних станцій і інженерної теплофізики теплоенергетичного факультету, яка має ліцензію та акредитована на підготовку фахівців відповідного рівня. До навчального процесу залучені викладачі, які пройшли стажування в Техаському університеті США, Сандійській національній лабораторії США та взяли участь в навчальних курсах МАГАТЕ. Практична підготовка проводитиметься на базі Навчального центру з фізичного захисту, обліку та контролю ядерних матеріалів ім. Дж. Кузмича Інституту ядерних досліджень НАН України.
З огляду на уроки, отримані Україною внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, а також новітні виклики і загрози, такі як кіберзагрози, гібридна війна тощо, на сьогоднішній день питання забезпечення ядерної безпеки країни є особливо важливим. Дана спеціалізація, яка відкрилася у НТУУ «КПІ», сприятиме удосконаленню системи професійної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації фахівців з фізичного захисту, обліку та контролю ядерних матеріалів, а також формуванню кадрового потенціалу для атомної енергетики України.
Інформцентр ЗАЕС