Останній мітинг
Останній мітинг
В селищі гірників Смоліно, яке з'явилося завдяки будівництву Смолінської шахти ДП «СхідГЗК», відбувся мітинг мешканців і гірників, метою якого було привернення уваги влади до проблем шахти, урановидобувної галузі і самого селища.
Оскільки мітинг відбувся 4 липня, в день Незалежності Сполучений Штатів, учасників мітингу і привітали з цим святом, нагадавши, що американці добилися своїх прав і свобод якраз завдяки активності народу. Один з організаторів мітингу, голова профспілкового комітету Смолінської шахти Микола Кавун доповів, що цей мітинг планувалося провести тижнем раніше, але керівництво комбінату запевнило, що шахта відновить свою роботу до 1 липня, проте, цього не сталося. Смолінська, як і Інгульська шахта, яка розташована поблизу обласного центру, зупинили видобуток руди ще 4 червня, внаслідок бюрократичної затримки з продовженням терміну дії спеціального дозволу на видобуток руди. Внаслідок цього, майже третина працівників пішла у вимушені відпустки, підприємство несе значні збитки, не доотримують кошти місцеві бюджети і на межі зупинки працює гідрометалургійний завод і місті Жовті Води, який виробляє з кіровоградської руди сировину для ядерного палива. Постала загроза зриву міжнародних договорів за якими Україна отримує паливо для АЕС. Конкретно для Смоліно зупинка шахти означає смерть селищу, бо іншої роботи в селищі з населенням 10 тисяч чоловік, практично немає. Власне, саме ця обставина і зумовила напругу, яка панувала на мітингу, особливо – після прийняття резолюції, яка передбачає пікетування столичних установ в разі неотримання шахтою дозвільних документів на продовження видобутку уранової руди.
Не зважаючи на запевнення виконуючого обов’язки директора шахти Віктора Юрченка, що гірники не втратять своїх соціальних гарантій, люди продовжували ставити запитання, на які могли дати відповіді або керівництво комбінату, або представники районної чи обласної влади, яких так і не дочекалися.
І отут, користуючись гірничою термінологією, потрібно «копати глибше». Причина напруги в Смоліно – не лише справа самого Смоліно. Причина – у втраті керованості економічними процесами на рівні області. Причина – у відсутності реальної програми розвитку територій, у відсутності бачення економічних перспектив, у відсутності впливу обласної влади на промисловий сектор, у відсутності політичної волі структурувати промисловий потенціал, у відсутності у політичних еліт регіону зацікавленості в розвитку продуктивних сил, у перевазі особистих і політичних інтересів над суспільними, містечкових – над державними, і якщо підсумувати вище сказане, то причина напруги і знищення промислового потенціалу регіонів полягає у втраті важелів впливу вертикалі влади як згори вниз, так і в зворотному напрямку. Іншими словами – зараз ніхто не може офіційно наказати комусь діяти в той чи інший спосіб. Все замінило неформальне підпорядкування і невідома широкому загалу зацікавленість політиків і чиновників, що перетворило їх в удільних князьків, які розпоряджаються народним надбанням на власний розсуд, без врахування думки населення, яке йому і делегувало повноваження. З іншого боку, ляльководи дуже добре навчилися маніпулювати громадською думкою, формуючи її за допомогою підконтрольних ЗМІ, у відповідності до ситуативних інтересів.
Напругу в Смоліно можна було б зменшити, якби продовжилась реалізація проекту будівництва заводу з фабрикації ядерного палива, але втрутилася геополітика. Можна було зняти напругу, якби уряд розпочав повномасштабне будівництво Новокостянтинівської шахти, де б могли працювати працівники Смолінської шахти, але ніхто ці варіанти навіть не розглядає. Тому напруга лише зростає.
Однак, вирішили почекати до п’ятниці. Якщо до цього часу питання не буде вирішено позитивно, то цей мітинг буде останнім мирним мітингом. Гірники налаштовані перекривати шляхи сполучення, оголошувати голодовки і взагалі, захищати своє право на працю, а селища - на життя, всіма доступними засобами.