Укладено контракт між НАЕК "Енергоатом" і СхідГЗК
Укладено довгостроковий контракт між ДП «НАЕК «Енергоатом» і ДП «СхідГЗК»
22 листопада ДП «Східний гірничо-збагачувальний комбінат» (м. Жовті Води) та ДП «НАЕК« Енергоатом» уклали довгостроковий договір на постачання уранового оксидного концентрату терміном на 6 років (на період 2020-2026 роки). У ЗМІ повідомляється, що ініціатором договору є міністр енергетики та захисту навколишнього середовища України. Насправді, історія появи довгоочікуваного контракту набагато складніша.
Питання ефективного функціонування ДП СхідГЗК довго не вирішувалося.
Атомпрофспілка неодноразово зверталася до керівників уряду, Міністра енергетики та захисту довкілля зокрема, з вимогою прийняття владою термінових заходів для виправлення надкритичної ситуації, що склалася на Східному гірничо-збагачувальному комбінаті. Зважаючи на відсутність рішення профільного міністра про зустріч з представниками ДП «СхідГЗК», Атомпрофспілка була змушена вдатися до безстрокової акції протесту, що розпочалася 16 жовтня біля будівлі Міністерства енергетики та охорони довкілля України.
Акція протесту працівників ДП «СхідГЗК» біля будівлі міністерства енергетики та охорони довкілля України 16 жовтня 2019 року завершилася нарадою представників Атомпрофспілки України, колективу ДП «СхідГЗК» з директором департаменту ядерної енергетики та атомно - промислового комплексу Мінекоенерго Олегом Коріковим.
Але мета профспілковців була добитися зустрічі безпосередньо з Міністром енергетики та захисту довкілля України Олексієм Оржелем.. У розширеній нараді з міністром, яка згодом таки відбулася, крім делегації Атомпрофспілки на чолі із Головою Валерієм Матовим взяли участь народні депутати від Дніпропетровщини та Кіровоградщини, керівництво та працівники ДП «СхідГЗК», ДК «Ядерне паливо» та представники ДП НАЕК «Енергоатом».
Перед нарадою з міністром лідери профспілки зустрілися з народними депутатами з Кіровоградщини та Дніпропетровщини, які опікуються проблемами енергетичного комплексу, аби виробити єдину позицію, основа якої — зберегти і підтримати уранову галузь. На тій зустрічі йшлося і про принципове рішення про укладення довгострокового контракту між ДП СхідГЗК і ДП НАЕК «Енергоатом», з реальною ціною (збільшеною на 40 відсотків), яка би забезпечила стабільне функціонування підприємства і розвиток єдиного в Україні виробника урану.
Солідарні і наполегливі дії Атомпрофспілки, трудового колективу комбінату, народних депутатів передували появі відповідного доручення Міністра енергетики та захисту навколишнього середовища України щодо укладення довгострокового договору на постачання уранового оксидного концентрату між ДП «НАЕК «Енергоатом» і ДП «СхідГЗК». Йдеться не лише про забезпечення потреби вітчизняної атомної енергетики в урановому оксидному концентраті для виробництва свіжого ядерного палива, йдеться й про забезпечення розвитку регіонів, в яких знаходиться уранове виробництво, робочі місця тощо. А оскільки урановидобувна галузь є стратегічною, й про енергобезпеку України у цілому.