Туреччина ухвалює антипрофспілковий закон
Туреччина ухвалює антипрофспілковий закон
Глобальна профспілка IndustriALL, членською організацією якої є Атомпрофспілка, приєднується до міжнародного робітничого руху, закликаючи президента Туреччини накласти вето на антипрофспілковий закон, який 18 жовтня було ухвалено парламентом.
Як повідомляє вебсайт Глобальної профспілки IndustriALL (www.industriall-union.org), незважаючи на тривалу кампанію, проведену міжнародним і національним профспілковим рухом, парламент Туреччини прийняв антипрофспілковий закон, що ущемлює фундаментальні права трудящих. Новий закон ще має схвалити президент країни, тому міжнародні профспілки, у числі яких Глобальна профспілка IndustriALL, разом з турецькими профспілками звернулися до президента з проханням накласти вето на антипрофспілковий закон.
Новий закон "Про профспілки і колективні угоди" зберігає основну структуру діючої нині системи індивідуальних і виробничих трудових відносин, зберігає вимогу мінімальної кількості профспілкового членства у галузях для отримання профспілкою права на ведення колективних переговорів. Відповідно до існуючої на даний час системи, якщо профспілка хоче виступати стороною переговорів для підписання колективного договору на місцевому рівні, вона повинна об'єднувати не менше 10 відсотків усіх працівників галузі, в якій вона діє. І хоча у новому законі цю планку знижено до 3 відсотків, профспілки все одно втратять свій вплив з огляду на існуючий процес об'єднання галузей промисловості.
Згідно з новим законом, замість 28 галузей промисловості буде усього 20. Що стосується членських організацій Глобальнї профспілки IndustriALL, то текстильна, швейна і шкіряна галузі будуть об'єднані в одну, також однією будуть паперова і деревообробна галузі. Портові і складські роботи будуть відноситися до суднобудівної галузі. Це означає, що у 2013 році, з моменту вступу закону в силу, 10 з 50 легалізованих на даний час турецьких профспілок втратять своє право на ведення колективних переговорів. За умови збереження профспілками сьогоднішньої чисельності, у 2018 році, відповідно, 29 профспілок втратять право на ведення колективних переговорів.
Вимога щодо кількості профспілкового членства, необхідного для підписання угоди на рівні робочого місця, залишається на колишньому рівні - 50 відсотків плюс один, у той час як на рівні підприємства, яке об'єднує декілька робочих місць одного роботодавця, вимогу обмежено показником 40 відсотків плюс один. Обидві ці вимоги є основною перешкодою для розвитку профспілок.
Необхідність нотаріального підтвердження вступу до профспілки і виходу з неї буде замінено урядовою електронною системою. Ці нововведення набудуть чинності через рік. Подробиці функціонування нової системи «через Інтернет» не зрозумілі, і турецькі профспілки серйозно стурбовані тим, що систему буде розроблено так, аби вона була підконтрольною уряду.
Новий закон суттєво скорочує сферу захисту профспілкового членства, особливо на малих і середніх підприємствах, на яких працює до 30 осіб. Згідно з нинішнім Трудовим кодексом Туреччини, якщо роботодавець звільняє працівника за членство у профспілці, він повинен виплатити додаткову компенсацію. Близько 6 мільйонів працівників малих і середніх підприємств, які становлять 70 відсотків усього трудового ринку країни, будуть абсолютно незахищені у разі звільнення, пов'язаного з профспілковою діяльністю..
Помічник Генерального секретаря Глобальної профспілки IndustriALL Кемаль Озкан зазначив: "Ми обурені і засмучені цим новим законом, який є далеким від стандартів МОП та норм ЄС. Це означає, що наша боротьба разом з турецькими профспілками продовжиться. Ми сподіваємося, що президент республіки скористається своїм правом накласти вето на цей антидемократичний закон, оскільки деякі його положення позбавляють велике число турецьких працівників права бути членом профспілки, яке гарантоване їм міжнародними конвенціями і Конституцією країни".
Прес-центр Атомпрофспілки
На фото:
страйк профспілок Туреччини проти прийняття закону