У Чехії підтримують ядерну енергетику
У Чехії підтримують ядерну енергетику
Президент Чехії Вацлав Клаус під час нещодавнього візиту на АЕС в Темелін визнав проект її розбудови раціональним і таким, що відповідає очікуванням чеських громадян.
Опитування виявило, що більшість чехів підтримує подальший розвиток ядерної енергетики в країні і позитивно оцінює проект будівництва третього і четвертого енергоблоків чеської АЕС «Темелін». Відповідне дослідження було проведено раніше (у травні) дослідницьким центром STEM. Більш як 60% опитаних виступають за подальший розвиток ядерної енергетики в Чехії. Три чверті респондентів вважають, що чеська АЕС «Темелін» є сучасною атомною електростанцією, яка відповідає найвищим світовим критеріям безпеки.
У разі, якщо б у Чехії було би проведено референдум щодо будівництва двох нових блоків АЕС «Темелін», 68% опитаних заявили, що взяли би участь у такому плебісциті, а 70% повідомили, що проголосували б «за».
Вацлав Клаус у Темеліні зазначив: «Розвитком ядерної енергетики Чехія забезпечить стабільне джерело електроенергії на найближчі десятиліття і, таким чином, фіксовані ціни на електроенергію, адже ядерна енергетика є і буде найдешевшим джерелом енергії, що має важливе значення за часів фінансової кризи». Президент наголосив також, що «ми не повинні боятися ядерної енергетики, оскільки енергія АЕС є чистою та безпечною».
Під час візиту в Темелін Вацлав Клаус заявив, що не може вплинути на проведення тендеру, але «хотілося б, щоб ціна будівництва не перевищувала би 12 млрд. євро».
На сьогодні два реактора АЕС в Темеліні і ще два в Дукованах забезпечують третину електроенергії для країни. Будівництво ще двох атомних енергоблоків АЕС в Темеліні збільшить частку атому в чеському енергетичному секторі на 50 відсотків.
Обидві чеські АЕС, «Дуковани» і «Темелін», зведено за радянськими проектами. Спорудження станції «Дуковани» розпочалося в 1970 році після укладення контракту на будівництво АЕС між Чехословаччиною та СРСР. На чеських атомних електростанціях експлуатуються два реактори типу ВВЕР-440 потужністю 460 МВт і два реактори ВВЕР-440 потужністю близько 500 МВт російського виробництва.
Пропозиції щодо нового будівництва надійшли від трьох концернів: французької Areva, що належить корпорації Toshiba – Westinghouse, а ще – MIR.1200, що входить до складу чеської компанії Skoda JS, свої пропозиції надали і дві філії російського Росатому.
Areva пропонує новітні реактори EPR, побудовані вже у Фінляндії, Франції і Китаю, натомість, Westinghouse – AP-1000, побудовані у Сполучених Штатах і Китаї. MIR.1200 пропонує модифікацію відомого російського ВВЕР 1000.
Прес-центр Атомпрофспілки
(за матеріалами іноземних видань).
На знімку: Вацлав Клаус на АЕС «Темелін».