Уряд затвердив гендерну програму до 2016 року
Уряд затвердив гендерну програму на період до 2016 року
Уряд затвердив розроблену Мінсоцполітики Державну програму забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків на період до 2016 року. Відповідне рішення прийнято на засіданні Кабінету Міністрів України.
Як повідомляє Мінсоцполітики, Програма спрямована на подолання гендерної нерівності в Україні. Реалізація Програми дасть можливість запровадити стандарти рівності жінок і чоловіків з урахуванням кращого європейського досвіду, у тому числі і у сфері соціально-трудових відносин.
«На жаль, на сьогодні в Україні у більшості сфер жінки знаходяться у гірших умовах, ніж чоловіки. Така ситуація є неприпустимою і її потрібно виправляти», - зазначила Наталія Королевська. – У рамках програми відбудуться заходи щодо скорочення гендерного розриву у рівні заробітної плати. Крім того, увагу буде приділено питанням рівного розподілу сімейних обов’язків та відповідальності у вихованні дитини між жінками і чоловіками.
Іншим напрямком роботи, за словами Міністра, буде розвиток лідерських навичок у жінок, що дозволить їм активніше долучатися до прийняття управлінських рішень та ведення бізнесу. Адже представництво жінок у керівництві бізнес-структур є недостатнім: жінки очолюють 12% великих та 15% середніх підприємств. Окрім того, непоодинокими є факти дискримінації за ознакою статі.
В Україні вкрай низьке представництво жінок у владі – як виконавчій, так і законодавчій. Окрім того, існує розрив в оплаті праці українських жінок і чоловіків. У першому півріччі цього року розмір середньомісячної заробітної плати жінок становив 2 тис. 792 грн., а чоловіків – 3 тис. 614 грн. Фактичний розрив в оплаті праці за цей період - 22,7%. Серед жінок працездатного віку 55% безробітних .
Низку пропозицій спрямовано на допомогу матерям з маленькими дітьми. Зокрема, пропонується законодавчо закріпити можливість дистанційної роботи для таких жінок, надання їм ваучерів на перенавчання, а також можливості за власним бажанням використовувати один рік з відпустки по догляду за дитиною у будь-який час до досягнення дитиною восьмирічного віку. З іншого боку, також пропонується встановити гендерну рівність і щодо батьків новонароджених дітей – їм можуть дозволити брати двотижневу відпустку. Іншим нововведенням може стати заборона дискримінації при прийомі на роботу – пропонується заборонити вказувати в оголошеннях вік та стать претендентів.