DYSNAI – 2012, багатовекторний i ювiлейний
DYSNAI – 2012, багатовекторний i ювiлейний
У Литві пройшов ювілейний, 25-й, фестиваль Диснай (Dysnai). У його роботі взяли участь понад 180 учасників з Росії, України, Литви, Латвії, Угорщини, Ірану та інших країн. Команди «Концерн "Росенергоатом", «Обнінськ», «Сосновий Бір» (Росія), «Збірна команда АЕС України» та «Славутич» (Україна), «Ігналінської АЕС» (Литва), «International Team» (ЄС) і збірна ветеранів фестивалю традиційно прибули на фестиваль з максимальним зарядом креативності, енергії та радості.
Організатор і координатор "Дисная" – Міжнародна Асоціація Молодих Атомників (МАМА), - як громадське об'єднання, існує з 1982 року. Секції Асоціації створені у багатьох містах-супутниках атомних електростанцій Росії і України. З 1988 року під егідою МАМА в Литві на Ігналінській АЕС щорічно проводиться міжнародний фестиваль молодих атомників "Диснай".
На фестивалі раз на рік зустрічаються молоді працівники АЕС та жителі міст-супутників для обміну досвідом роботи в атомній енергетиці, для ознайомлення і обговорення перспектив розвитку АЕС в Східній Європі. Усі заходи проводяться паралельно з великою і насиченою програмою. Це – науковий симпозіум, інтелектуальні змагання, екскурсії історичними місцями Литви, відвідування Ігналінської АЕС, виступи самодіяльних і професійних художніх колективів. Окрім того, на фестивалі створюється атмосфера дружби і любові (поняття, загублені в сучасному урбанізованому, інтерактивному світі), що позначається на формуванні позитивного мікроклімату в колективах АЕС.
Традиційно на відкритті фестивалю присутні перші керівники міста Вісагінас та Ігналінської АЕС, які дають гарні настанови на звершення нових інноваційних ідей і задумів щодо популяризації ядерної енергетики в регіоні, координації дій щодо діяльності з підвищення рівня культури безпеки та професійної майстерності молодих працівників АЕС. Зокрема Даля Штраупайте (мер міста з 2011 року) на цьогорічній зустрічі підкреслила, що Вісагінас завжди радо зустрічає учасників фестивалю та симпозіуму та має надію, що навіть після виведення ІАЕС з експлуатації, захід не втратить свій статус, а навпаки - буде надалі успішно розвиватися, розширюючи географію своїх учасників – принаймні з Польщі і Японії точно повинні бути представники.
Подібна форма роботи з молоддю, що ставить метою не лише підвищення професійної майстерності (для цього є відповідні механізми на самих АЕС), сприяє встановленню контактів споріднених підприємств за типом "народної дипломатії". Адже здавна відомо, що немає взаємовідносин "організація-організація", є взаємостосунки "людина - людина". І на Диснаї, як ніде, втілюються в життя цей принцип.
Олександр Третяк,
представник організації молоді ППО Хмельницької АЕС