МНС - Атомпрофспілці: «працівників не звільнено»
МНС - Атомпрофспілці: «працівників не звільнено»
Голова Атомпрофспілки Валерій Матов звернувся з поданням до МНС з вимогою усунення порушень Галузевої угоди та законодавства про працю. Міністерство надзвичайних ситуацій України розглянуло подання Атомпрофспілки і повідомило, що наказом МНС конкретні посади ДО «Київський ВГРЗ» не скорочено, відповідно, працівників на сьогодні не звільнено, а лише розпочато процес реорганізації вказаної організації.
19 березня 2013 року Міністерством надзвичайних ситуацій було видано наказ № 131 «Про припинення юридичної особи шляхом приєднання». Згідно з цим наказом, Київський воєнізований гірничорятувальний (аварійно-рятувальний) загін МНС України (КВГРЗ) реорганізується шляхом його приєднання до державного підприємства «Мобільний рятувальний центр МНС України».
При цьому жодної інформації про реорганізацію КВГРЗ до Атомпрофспілки та профспілкового комітету загону не надходило. Переговори, обмін інформацією, та інші заходи, як це передбачає стаття 49-4 Кодексу законів про працю України та Галузева угода, не ініціювалися. Хоча між Міністерством надзвичайних ситуацій України та Профспілками працівників державних установ України, атомної енергетики та промисловості України та трудящих металургійної та гірничодобувної промисловості України на підставі Закону України «Про колективні договори і угоди» було укладено Галузеву угоду на 2012-2015 роки. Положення даної Галузевої угоди діють безпосередньо і є обов'язковими для сторін (пункти 1.2., 1.3. Галузевої угоди).
Відповідно до пункту 1.8. Угоди усі рішення. які регулюють соціально - трудові відносини на рівні сторін мають попередньо обговорюватися сторонами при проведенні завчасних консультацій. Також сторони Угоди погодили, що рішення про скорочення чисельності та штатів працівників у зв’язку зі змінами в організації виробництва та праці, а також про реорганізацію та перепрофілювання підприємств узгоджується з відповідним профспілковим комітетом підприємства (пункт 3.3. Угоди). Відповідний профспілковий орган має бути не пізніше ніж за 3 місяці письмово повідомлений про ліквідацію, реорганізацію підприємства ( пункт 3.4. Угоди).
Наказ грубо порушує норму частини 3 статті 36 Кодексу законів про працю, якою передбачено, що у разі реорганізації підприємства (злиття, приєднання, поділу, виділення, перетворення) дія трудового договору працівника продовжується.
Голова Атомпрофспілки Валерій Матов звернувся з поданням до МНС з вимогою:
1. Терміново усунути порушення законодавства про працю та Галузевої Угоди.
2. Провести відповідні консультації з метою урегулювання спірних питань.
Прес-центр Атомпрофспілки