10 грудня - Міжнародний день прав людини
Шановні спілчани!
10 грудня 1948 року Генеральна Асамблея ООН прийняла Загальну декларацію прав людини – перший міжнародний документ, що включає широкий перелік політичних, громадянських, соціальних, культурних та економічних прав і свобод. З 1950 року в усьому світі цю дату щорічно стали відзначати як Міжнародний день прав людини.
Прийняття Загальної декларації прав людини привернуло увагу до основоположних прав людини і спонукало людство до розробки та укладення численних конвенцій, декларацій та протоколів з прав людини. Закріплені в декларації принципи рекомендовано до виконання в усіх країнах світу.
Правове становище людини визначається правом на життя, свободу і власність, на достатній життєвий рівень, що вимагає право на гідну працю.
У Загальній декларації закріплено наступні принципи: рівність людей (усі люди народжуються вільними та рівними в правах, незалежно від раси, кольору шкіри, статі, мови, релігії тощо); право кожного на життя, свободу й особисту недоторканість; заборона рабства та работоргівлі; право кожного на правосуб’єктність; рівність усіх перед законом; право на звернення до суду; право на свободу пересувань та вибір місця мешкання; право на громадянство; право на шлюб; право володіти майном; право на свободу переконань; право на мирні збори; право на участь в управлінні громадськими та державними справами; право на працю тощо.
Святкування Міжнародного дня захисту прав людини спонукає до ініціатив суспільства у напрямку розвитку демократії, поваги і додержання норм міжнародних актів, ратифікованих Україною, законів, підвищення правової культури у громадян, затвердження високих стандартів життя.
Особливо актуальним стає дотримання прав людини в нашій країні, оскільки останні законодавчі ініціативи з боку влади ведуть до звуження прав і свобод працівників, порушення міжнародних договорів, ратифікованих Україною, що визначають стандарти у сфері соціально-економічних і трудових відносин.
Сьогодні в усьому світі та Україні вкрай необхідне об’єднання спільних зусиль в інтересах дотримання прав і свобод людини як основи подальшого розвитку громадянського суспільства!
ГРИГОРІЙ ОСОВИЙ,
Голова Федерації профспілок України