Відпочинок — питання соціальної відповідальності
Літній відпочинок — питання соціальної відповідальності
Напередодні літа питанням сезонного відпочинку дітей було присвячено низку нарад, проведених в органах державної влади та місцевого самоврядування Кіровоградської області. Зокрема, в Маловисківському районі, де працюють дві уранові шахти ДП «СхідГЗК», голова профкому Новокостянтинівської шахти Олександр Зовва доповідав про організацію літнього відпочинку дітей шахтарів. Відбулася така нарада і в Кіровоградському районі, де діє Інгульська шахта.
Чиновники в основному переймалися організацією пришкільних таборів літнього відпочинку, але говорити, що це буде повноцінний відпочинок дітей, не доводиться, оскільки табори «на асфальті» не можуть надати весь спектр умов літнього відпочинку і тим більше оздоровлення. До того ж організація таких таборів вимагає значних фінансових зусиль з боку місцевих підприємств та організацій, оскільки в бюджетах коштів катастрофічно не вистачає на харчування, посуд, екскурсії тощо. Зокрема, в Маловисківському бюджеті на літній відпочинок і оздоровлення дітей цілого району передбачено всього 209 тисяч гривень. Однак таким видом відпочинку, а точніше — продовженням перебування школярів у навчальних закладах, планується охопити до 70 відсотків дітей області. Звичайно, якась кількість дітей із соціально незахищених сімей отримають соцстрахівські путівки в табори відпочинку, але потрібно визнати — більшість хлопчиків і дівчаток про табори влітку можуть лише мріяти, оскільки в області їх залишилося одиниці та й ціни путівок, які доведеться оплачувати батькам, що називається, «кусаються».
Зовсім інша картина спостерігається на підприємствах ДП «СхідГЗК». Олександр Зовва так прокоментував свою участь у оздоровчій нараді: «небо і земля, бо діти шахтарів мають можливість отримати повноцінний відпочинок в оздоровчих таборах на морі практично без обмежень». У 2012 році майже 90 дітей шахтарів Новокостянтинівської копальні відпочили в дитячому таборі «Зміна» та на базах «Чорноморська» і «Синюха», а також у Болгарії, тобто практично кожен бажаючий може взяти путівку і отримати повноцінний відпочинок на морі в комфортабельних умовах.
Діти шахтарів «Інгульської» теж відпочивають улітку в дитячих таборах без обмежень, батькам достатньо лише вчасно замовити путівку. Вони сплачують за відпочинок дітей у Кирилівці на Азовському морі лише 10 відсотків від повної вартості, тобто 360 гривень плюс 250 гривень за доставку туди і звідти. Майже сто дітей шахтарів таким чином отримують 5-разове харчування. Для них організовуються ігри, дискотеки, екскурсії, гуртки... Ще 60 дітей відпочили в пансіонатах Південного берегу Криму разом з батьками і теж на пільгових умовах.
Така ж картина з організацією літнього відпочинку і оздоровлення малечі працівників Смолінської шахти, де всі бажаючі діти отримують повноцінний відпочинок на морях за пільговими умовами.
Голова первинної профспілкової організації ДП «СхідГЗК» Борис Філіппов зазначав раніше, що, справді, дитяче оздоровлення становило 100 відсотків від заявок. всього було придбано путівок у 2012 році для працівників комбінату і членів їхніх сімей на суму майже 10 мільйонів гривень, а договори для оздоровлення та відпочинку укладено з 14 санаторіями, пансіонатами та базами відпочинку і не лише України.
Якщо заїзди в дитячі табори розпочинаються з початком літа, то шахтарські бази відпочинку уже працюють. База відпочинку Інгульської шахти «Гірник» прийняла гостей, тобто шахтарів із сім’ями з початку травня. На 1 червня заплановане відкриття бази відпочинку Смолінської шахти «Синюха». Обидві бази за підтримки керівництва шахт ретельно підготувалися до сезону відпочинку — отримано всі дозвільні документи, обстежено дно, проведено поточні ремонти будиночків для проживання, підготовлено місця для купання тощо, що забезпечить відпочинок для сотень шахтарів та членів їхніх сімей.
На Кіровоградщині таких підприємств, як уранові шахти, де питання літнього відпочинку зокрема займають гідне місце в соціальній політиці, майже не залишилося. Хоч як важко, але система оздоровлення і відпочинку на підприємствах Східного гірничо-збагачувального комбінату працює не тільки без збоїв, а й постійно удосконалюється, тому що адміністрація і профспілкові комітети розуміють усю повноту і важливість соціальної відповідальності перед працівниками і членами їхніх сімей.
Сергій Полулях