СПО об’єднань профспілок звернувся до Президента
СПО об’єднань профспілок звернувся до Президента України з листом щодо відновлення оплати санаторно-курортних путівок для працюючих за рахунок коштів соціального страхування
Спільний представницький орган репрезентативних всеукраїнських об’єднань профспілок на національному рівні звернувся до Президента України Петра Порошенка з проханням задовольнити вимоги електронної петиції за № 22/010961-еп «Відновити оплату санаторно-курортних путівок для працюючих за рахунок коштів соціального страхування», що зареєстровано на сайті Президента України 25.09.2015р., та внести розроблений профспілковою стороною законопроект на розгляд Верховної Ради України в порядку права законодавчої ініціативи Президента України або підтримати зареєстрований у Верховній Раді України законопроект № 2245.
У зверненні, що підписано Головою СПО об’єднань профспілок, Головою ФПУ Григорієм Осовим, наголошується, що станом на 22 грудня 2015 року зібрано 25 246 підписів громадян України.
«Внесення зазначеної петиції зумовлено тим, що Законом України від 28 грудня 2014 року №77-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування загальнообов’язкового державного соціального страхування та легалізації фонду оплати праці» з 2015 року за наполяганням Кабінету Міністрів України зупинено часткове фінансування за рахунок коштів соціального страхування профілактичних соціальних послуг, які надавалися застрахованим особам під час лікування в санаторно-курортних закладах, санаторіях-профілакторіях виробничих підприємств та вищих навчальних закладів, та оздоровлення дітей, - зазначено у документі. - Як наслідок, втратили можливість проходити відновлювальне санаторно-курортне лікування майже 250 тисяч працівників, у тому числі зайнятих у шкідливих і важких умовах праці, не оздоровлено біля 200 тисяч дітей, не забезпечено профілактичними заходами застрахованих осіб і студентів у 60 санаторіях-профілакторіях виробничих підприємств та 63 - навчальних закладів».
Підкреслюється, що застрахованих осіб позбавлено передбаченої вимогами Європейського кодексу соціального забезпечення, конвенцій Міжнародної організації праці №102, №130 та відповідних Рекомендацій, профілактики захворювань, що «забезпечується з метою підтримання, відновлення чи поліпшення здоров'я захищеної особи та її спроможності працювати і задовольняти свої особисті потреби». А застраховані особи проходять санаторно-курортне лікування за направленням медичних закладів для лікування виявлених захворювань відповідного профілю. Науково підтверджено, що працівники, які пройшли профілактично-відновлювальне лікування в санаторно-курортних закладах, менше хворіють, а це скорочує строки тимчасової непрацездатності, витрати на оплату лікарняних, знижує і попереджує ріст випадків інвалідності, зберігає трудовий потенціал країни.
«Зазначене вкрай важливо для нашої країни, адже питома вага працівників, які зайняті в умовах, що не відповідають санітарно-гігієнічним нормам, стабільно зростає, на стан здоров’я негативно впливають наслідки Чорнобильської катастрофи, значне недоспоживання продуктів та послуг внаслідок низького рівня оплати праці. Крім того, санаторно-курортного лікування потребують все більше громадян, які постраждали під час антитерористичної операції і після демобілізації повертаються в свої трудові колективи, - говориться у листі Гаранту Конституції. - Враховуючи існуючий низький рівень оплати праці в країні та вартість путівки на санаторно-курортне лікування, переважна більшість працівників не в змозі самостійно придбати такі путівки. Позбавлення застрахованих осіб вкрай необхідних соціальних послуг викликало масові звернення профспілкових організацій, трудових колективів, членів профспілок з вимогами відновити порушені страхові права працівників».
У зверненні також зазначається: народними депутатами України подано низку законопроектів, якими передбачається внесення змін до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (р.№№ 2245, 2296, 2701 та інші), проте їх прийняття затримується. При цьому прийняття відповідних змін не потребує додаткових витрат, адже шляхом профілактики захворювань забезпечуватиметься зменшення рівня загальної захворюваності і зменшення витрат Фонду соціального страхування України та роботодавців на оплату лікарняних, які щороку складають близько 8 млрд. грн., економічні втрати більше 40 млн. робочих днів.
Управління соціального страхування і пенсійного забезпечення ФПУ
Прес-центр ФПУ