Робота для людей 50+
Робота для людей 50+
Роботодавці, як і раніше, неохоче приймають на роботу людей середнього та похилого віку. Такі дані європейських і українських досліджень: чим старшого віку людина, тим частіше вона опиняється у лавах безробітних і довше перебуває у пошуках нової роботи.
Наприклад у Польщі, незважаючи на те, що близько трьох років тут реалізується державна програма «Солідарність поколінь 50 +», більшість роботодавців і надалі вважає за краще працювати з молоддю і переважно для молоді передбачені програми професійного розвитку. Для людей середнього і старшого віку відсутня цілісна система навчання чи перенавчання. А головне: в існуючих освітніх програмах не передбачено стипендій чи кредитів для людей середнього віку, тоді як від їхнього матеріального забезпечення зазвичай залежать молодші члени сім’ї, які перебувають на їхньому утриманні.
Гостроти проблемі додає те, що швидко змінюються технології, й у багатьох випадках компетенція вчорашнього кваліфікованого співробітника середніх років швидко стає «застарілою».
Статистичні дані в Україні свідчать, що європейські тенденції повторюються і на нашому ринку праці. Відмінність полягає у тому, що рівень безробіття в Україні сьогодні є значно вищим серед фахівців і службовців, ніж серед робітників.
Трудовий потенціал старших в Україні використовується неефективно через стереотипне ставлення роботодавців до цієї вікової категорії працівників і небажання приймати їх на роботу, вкладати кошти у перепідготовку та підвищення кваліфікації, невміння використовувати їхній досвід для підвищення кваліфікації інших працівників.
У Державній службі зайнятості Міністерства соціальної політики України відмічають, що за останній рік збільшилася питома вага серед безробітних людей віком 50–59 років – на 1,1%. Ця тенденція загрозлива з огляду на подальше збільшення пенсійного віку жінок у зв’язку з новим пенсійним законодавством. Сучасний рівень зайнятості українок істотно нижчий, ніж у жінок більшості країн Європи. У Німеччині, Австрії, Швеції, Данії, Нідерландах, Норвегії, Ісландії, Швейцарії серед жінок віком 15–64 років працюють понад 70%. У середньому в ЄС (27 країн) цей показник становить 64,1%, тоді як в Україні — 57,8%.
У той же час, у центрах зайнятості відмічають, що безробітні 50+ самі не досить активно докладають зусиль для пошуку роботи, не погоджуються на тимчасову або віддалену роботу. І наголошують, що за сприянням у працевлаштуванні до служб зайнятості мають право звертатися усі без винятку громадяни, у тому числі і передпенсійного віку, які бажають працювати або змінити місце роботи, працевлаштуватися за сумісництвом тощо. І що будь-які вимоги роботодавця щодо вікових або інших обмежень під час прийому на роботу суперечать чинному законодавству України.
Прес-центр Атомпрофспілки