ГО НЕЦУ дискредитує Держатомрегулювання
ГО НЕЦУ намагається дискредитувати Держатомрегулювання
Громадська організація «Національний екологічний центр України» (НЕЦУ) вдалася до маніпуляцій, перекручування фактів та брехні для дискредитації Державної інспекції ядерного регулювання (Держатомрегулювання). На своєму сайті НЕЦУ вмістила матеріал, присвячений ситуації на енергоблоці №2 Южно-Української АЕС (Миколаївська область).
Появі статті передувало засідання Колегії Держатомрегулювання, в якому брали участь і представники цієї екологічної організації. Її представниця очолює Громадську Раду Держатомрегулювання і має можливість своєчасно знайомитися із роботою регулятора та інформувати про неї своїх колег з НЕЦУ. На засіданні Колегії були присутні представники НЕЦУ та інших громадських організацій з України та з-поза її меж. Проте, маючи доступ до інформації про роботу з продовження терміну експлуатації енергоблоку №2 ЮУАЕС, НЕЦУ намагається зіграти на пост-чорнобильському синдромі українців, а для цього з власних домислів та припущень створює «лякалки» для суспільства.
Зокрема, в статті на сайті НЕЦУ «експерт» міжнародної екологічної організації стверджує, що «підвищити безпеку блоку, який відпрацював заплановані 30 років, до належного рівня неможливо». Однак, фахівці національного регулятора та експлуатуючої організації вважають інакше. І обґрунтовують свою позицію результатами досліджень та світовим досвідом експлуатації енергоблоків АЕС в понадпроектний термін. Протистояти фаховому підходу «екологи» з НЕЦУ намагаються, заперечуючи світовий та вітчизняний досвід роботи АЕС. Вони стверджують, що Держатомрегулювання неправомірно прийняла рішення у 2013 році про продовження терміну експлуатації енергоблоку №1 ЮУАЕС. І посилаються на результати «дослідження незалежних експертів», які, попри численні прохання, фахівці інспекції та організації технічної підтримки так і не отримали для ознайомлення.
НЕЦУ використовує інформацію, надану НАЕК «Енергоатом» та Держатомрегулювання для сумнівних припущень щодо можливості в оголошені терміни (7 місяців) завершити роботи з продовження терміну експлуатації. «Аргументація» вражає своїм алогізмом: мовляв, якщо за 7 місяців було виконаного на блоці №2 ЮУАЕС лише 12 заходів з 50 запланованих, то ще сім місяців не вистачить для реалізації решти. «Експертам» НЕЦУ не спадає на думку, що левова частина робіт із 38 заходів вже зроблена. Але задля створення «лякалки» «екологи» готові виглядати посміховиськом в очах фахівців галузі.
Підсумовуючи, хочемо нагадати, що екологічні організації і Держатомрегулювання мають спільну мету – гарантування ядерної та радіаційної безпеки в Україні. Особливої гостроти та актуальності це завдання набуває в умовах, коли одна країна одночасно є агресором і постачальником ядерного палива для українських АЕС. Держатомрегулювання традиційно відкрита для співпраці з громадськими організаціями і надає їм всю інформацію щодо роботи галузі в передбачених законодавством межах. Закликаємо наших партнерів не зловживати відкритістю регулятора і повернутися від маніпуляцій до плідної співпраці в інтересах всіх громадян нашої країни.
Джерело: Держатомрегулювання