Профспілки енергетики проти нетипової праці
Профспілки галузей енергетики проти нетипової праці
24-25 листопада 2014 року у Києві відбувся семінар, організований Фондом ім. Фрідріха Еберта в Україні та Білорусі, присвячений ризикам нетипових форм зайнятості в енергетичних галузях та засадам необхідного правового регулювання. Участь у заході взяли представники Профспілки працівників атомної енергетики та промисловості України (Атомпрофспілки) та Профспілки працівників енергетики та електротехнічної промисловості України (Укрелектропрофспілки).
Це вже не перший семінар з цієї тематики, з організованих Фондом ім. Фрідріха Еберта за заявкою Атомпрофспілки для членських організацій (у квітні відбувся у Києві, у жовтні – в Одесі), що увійшли до циклу освітніх заходів навчальної програми Атомпрофспілки на 2014 рік.
«Найголовнішим завданням тематичного семінару було ознайомлення профспілковців з існуючими на сьогодні формами нестійкої та атипової зайнятості (аутстаффінг, аутсорсинг, лізінг персоналу, неповний робочий час тощо), які зумовлюють обґрунтовану стурбованість у працівників та профспілкових організацій, – зазначив заступник Голови Атомпрофспілки Павло Прудніков. – Нестійка зайнятість набуває незліченних форм, і завдання профспілкових фахівців знати їх і бути спроможними захистити інтереси працівників чи у крайньому разі мінімізувати для них негативні наслідки такої зайнятості».
Цього разу метою навчального заходу була необхідність визначення викликів та наслідків для працівників, породжених поширенням атипових форм зайнятості та стратегій щодо їх подолання, а насамкінець – створення списку професій і робочих позицій в секторах традиційної та атомної енергетики, де використання позикової праці та інших видів атипових форм зайнятості буде законодавчо заборонено. Завданням було також - розробити рекомендації для всіх рівнів соціального діалогу щодо зниження негативних наслідків такої зайнятості.
Учасники дискусії не лише обговорили проблеми, пов’язані з розповсюдженням нетипових форм зайнятості, а й підготували попередні пропозиції щодо вдосконалення діючого законодавства з питань трудових відносин, адже сьогодні у чинному законодавстві відсутні механізми, які б реально врегульовували питання соціально-трудових прав.
«Мало придумати та реалізувати актуальний проект, за що спасибі Андрію Мросту (модератор заходу, провідний фахівець профспілкового навчання), мало проект організувати, за що спасибі фонду ім. Фрідріха Еберта, - наголосив Павло Прудніков, - необхідно отримати від проекту ефективний практичний результат. І це, на мій погляд, вийшло найкращим чином завдяки активній участі представників і з боку Укрелектропрофспілки, і з боку Атомпрофспілки. На сьогодні на підприємствах атомної енергетики та промисловості нетипові форми зайнятості ще не набули великого поширення, що зумовлено низкою об'єктивних і суб'єктивних причин. Але тим не менше, це не означає, що не буде спроб впровадження їх, і такі спроби я бачу вже зараз, і вони можуть застосовуватися більш активно, коли атомна енергетика увійде в процес корпоратизації, буде корпоратизовано НАЕК «Енергоатом». Тому саме зараз, заздалегідь, надзвичайно важливо попередити можливі наслідки, стимулювати відповідні законодавчі кроки».
Усі учасники заходу відмітили актуальність навчального семінару, і що він був надзвичайно корисний. Було напрацьовано пропозиції до Генеральної угоди, галузевих угод та колективних договорів, що мають послужити певною перепоною на шляху розповсюдження нетрадиційних форм зайнятості, які «руйнують не лише загальнолюдські цінності, а й профспілкові, й зрештою можуть призвести до зниження, що неприпустимо особливо в атомної галузі, безпеки енергетичних об'єктів, зниження ефективності робіт й до знищення корпоративної культури, яка сьогодні на підприємствах атомної енергетики України є високою".
Практичні напрацювання профспілковців енергетичних галузей знайдуть відображення у відповідних документах, що дадуть змогу лобіювання профспілкової позиції у профільному комітеті Верховної Ради. Учасниками заходу було прийнято відповідну
.
Прес-центр Атомпрофспілки