Орган ядерного регулювання підсилять
Орган ядерного регулювання підсилять
Урядом України прийнято рішення про підсилення органу ядерного регулювання нашої держави. Відповідно до Указу Президента України від 5 червня 2013 року № 317/2013 щодо розвитку атомно-промислового комплексу та створення ядерно-паливного циклу в контексті гарантування енергетичної безпеки України постановою Кабінету Міністрів України від 19 червня 2013 року № 419 затверджено виділення додаткового фінансування та кадрового забезпечення Державній інспекції ядерного регулювання України, головною місією якої є жорсткий нагляд за дотриманням вимог безпечного функціонування ядерних об’єктів та використанням джерел іонізуючого випромінювання.
Україна належить до небагатьох країн з масштабною програмою використання ядерної енергії в мирних цілях в галузях економіки, медицини, науки та сільського господарства. Зокрема, Україна займає 4 місце в Європі та 7 місце в світі за встановленою потужністю АЕС. Крім того, Україна реалізує амбітні плани з розвитку ядерно-промислового комплексу: будівництво енергоблоків №3 та №4 Хмельницької АЕС, централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива АЕС України, заводу з виробництва ядерного палива, нового безпечного конфайнменту об’єкту «Укриття», ядерної установки - джерела нейтронів (підкритичної збірки), сховищ для довгострокового зберігання та захоронення РАВ у зоні відчуження, а також продовження терміну експлуатації атомних станцій України тощо.
Відповідно до ст. 8 Конвенції про ядерну безпеку та ст.20 Об’єднаної конвенції про безпеку поводження з відпрацьованим паливом та про безпеку поводження з радіоактивними відходами, Стороною яких є Україна, держава взяла на себе зобов’язання вживати відповідних заходів для забезпечення ефективної незалежності регулюючого органу від органів державної влади та підприємств, які займаються сприянням використанню або використанням ядерної енергії.
У цих статтях конвенцій окремо наголошується про обов’язок держави забезпечити регулюючий орган фінансовими та людськими ресурсами для належного виконання ним делегованих державою повноважень. Здійснення державного регулювання ядерної та радіаційної безпеки (встановлення норм, правил та стандартів з ЯРБ, ліцензійна (дозвільна) діяльність та державний нагляд) потребує досить широкого кола компетенції персоналу регулюючого органу.
Зазначення рішення Уряду є логічним продовженням рішень Ради національної безпеки і оборони України та Указів Президента України в частині посилення українського регулюючого органу. Постанова Кабінету Міністрів України від 19 червня 2013 року № 419 суттєво сприятиме належному виконанню Рішення Ради національної безпеки і оборони України від 8 квітня 2011 року «Про підвищення безпеки експлуатації атомних електростанцій України», прийнятому в Україні після аварії на АЕС Фукусіма-Даічі в Японії в 2011 році, та виконанню домовленостей Президента України та Президента США, досягнутих під час Вашингтонського саміту з ядерної безпеки в 2010 році.
Джерело: Держатомрегулювання