СПО: укладення Генеральної угоди неможливе
Засідання СПО: неможливе укладення Генеральної угоди на новий строк без врегулювання принципових положень
Профспілки мають використовувати всі можливі шляхи та засоби для забезпечення надійного та ефективного захисту законних прав працюючої людини: від соціального діалогу – до активних дій. Про йшлося на засіданні Спільного представницького органу всеукраїнських репрезентативних об’єднань профспілок, що відбулося 25 травня 2015 року.
Учасники заходу обговорили позицію СПО об’єднань профспілок у процесі укладення Генеральної угоди на новий строк. На черговому засіданні спільної робочої комісії для ведення колективних переговорів і підготовки проекту Генеральної угоди на новий строк було прийнято рішення сформувати проект Угоди з узгоджених положень розділів та таблиці розбіжностей до неї для подальшого спрямування Сторонам соціального діалогу з метою визначення позиції кожної із Сторін стосовно укладення Генеральної угоди на новий строк.
За результатами засідання Спільної робочої комісії сформовано текст проекту Генеральної угоди на новий строк, який містить 232 узгоджених позиції; сформовано таблицю розбіжностей до проекту Генеральної угоди на новий строк з неузгоджених 32 пропозицій Сторін до проекту Генеральної угоди на новий строк. І членам СПО об'єднань профспілок було направлено звернення щодо можливості висловлення своєї позиції стосовно укладення Генеральної угоди.
Зважаючи на те, що основні позиції розбіжностей по Генеральній угоді належать до сфери соціально – трудових (оплата, умови, охорона праці та соціальний захист працюючих), питання одночасно є вимогами колективного трудового спору між Спільним представницьким органом репрезентативних всеукраїнських об’єднань профспілок на національному рівні та Кабінетом міністрів України і об’єднань роботодавців, СПО вважає за доцільне продовжити узгодження тексту проекту Генеральної угоди та розбіжностей до нього після закінчення примирних процедур з вирішення означеного колективного спору з Урядом і об’єднаннями роботодавців.
Такий формат вирішення наявних розбіжностей і вимог колективного трудового спору може стати запорукою чіткості та ефективної дії положень майбутньої Генеральної угоди.
Принциповим для профспілкової Сторони є питання оплати праці працівників бюджетної сфери, вирішення якого Сторона органів виконавчої влади вперто ігнорує у проекті Генеральної угоди на новий строк.
Середньомісячна заробітна плата працівників бюджетної сфери є найнижчою щодо галузей економіки, адже базовий тарифний розряд ЄТС на 30% менший за мінімальну заробітну плату, а посадові оклади державних службовців нижчої, середньої ланок та працівників закладів соціального захисту – на рівні мінімальної заробітної плати, як за просту, некваліфіковану працю.
Така політика влади призвела до значного зростання рівня бідності серед працюючих, адже левову частку цього показника складають «бюджетники» (за даними експертів Інституту демографії та соціальних рівень бідності становить 30%).
Враховуючи вищевикладене, СПО об'єднань профспілок вирішив взяти до відома інформацію про результати засідання Спільної робочої комісії для ведення колективних переговорів і підготовки проекту Генеральної угоди на новий строк, схвалити проект Генеральної угоди на новий строк, при цьому визнати позиції, що були віднесені до таблиці розбіжностей проекту Генеральної угоди на новий строк, принциповими для профспілкової Сторони і такими, що не дозволяють укласти нову Генеральну угоду без їх врегулювання, доучити Голові СПО об'єднань профспілок проінформувати інші Сторони соціального діалогу про неможливість укладення Генеральної угоди на новий строк без врегулювання принципових положень, також в умовах трудового спору з Кабінетом Міністрів.
Під час засідання було також розглянуто питання «Про солідарну участь у пікетуванні Кабінету Міністрів України».
Спільний представницький орган об’єднань профспілок вирішив підтримати рішення ФПУ щодо проведення консолідованої галузево-територіальної акції протесту всеукраїнських профспілок шляхом пікетування будинку Кабінету Міністрів України активістами профспілкових об’єднань України.
За матеріалами ФПУ