Міжнародний день пам'яті жертв радіаційних аварій
26 квітня - Міжнародний день пам'яті жертв радіаційних аварій і катастроф
Сьогодні відзначається Міжнародний день пам`яті жертв радіаційних аварій і катастроф. 26 квітня 1986 року сталася аварія на Чорнобильській АЕС. У вересні 2003 року на саміті СНД Президент України Леонід Кучма запропонував країнам-учасницям Співдружності оголосити 26 квітня Міжнародним днем пам'яті жертв радіаційних аварій і катастроф. Рада голів держав СНД підтримала цю пропозицію. Це найбільша екологічна катастрофа XX століття. У роботах щодо усунення наслідків аварії брали участь ліквідатори з усіх 15 республік колишнього СРСР. Ці люди найбільше постраждали від катастрофи на ЧАЕС і сьогодні майже кожен третій з них має інвалідність.
За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, в ліквідації наслідків чорнобильської катастрофи брали участь 800 000 осіб і серед них - весь персонал Чорнобильської АЕС. Всього ж в Україні від Чорнобильської катастрофи постраждало понад 3 мільйони осіб, 90 тисяч було переселено із забруднених територій.
За інформацією прес-центра ЧАЕС, на ліквідації аварії було задіяно 40 міністерств і відомств колишнього Радянського Союзу. Вартість консервації лише четвертого енергоблоку і будівництва об'єкта "Укриття" становила 6 млрд. доларів США.
У ці квітневі дні проходить низка заходів, що стали вже традиційними. У Славутичі в ніч з 25 на 26 квітня - "Ніч пам'яті", оперативний персонал ЧАЕС кладе квіти до меморіальної дошки Валерія Ходемчука, для якого зруйнований четвертий енергоблок став останнім притулком, і до меморіалу Героям Чорнобиля.
Делегація ЧАЕС покладе квіти на могилу заступника начальника електроцеху Олександра Лелеченка, який ціною власного життя виконав свій професійний обов'язок в перші після аварії дні. Делегація ЧАЕС відвідає також школу на Полтавщині, що носить його ім'я. Згідно зі спільним рішенням адміністрації ДСП ЧАЕС та профспілкового комітету буде надано матеріальну допомогу сім'ям загиблих працівників і донорам, а також учасникам ЛНА 2 категорії. Хворих ліквідаторів та інвалідів відвідають вдома представники трудового колективу і профспілок.
Місцем народження Професійної спілки працівників атомної енергетики та промисловості України (Атомпрофспілки) є Чорнобильська АЕС. Взагалі у системі Атомпрофспілки України є багато активістів, працівників і представників виборних органів за всією профспілковою вертикаллю, ветеранів профспілкового руху, які безпосередньо брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.
Доземно вклоняємося їх героїзму.
Вічна і світла пам’ять загиблим і померлим ліквідаторам. Шана всім постраждалим!