Зірка Полин
Зірка Полин
Меморіальний комплекс під такою назвою було урочисто відкрито в Чорнобилі 26 квітня 2011 року в пам’ять 25-х роковин трагічного вибуху на Чорнобильській АЕС.
Він розташований у центрі Чорнобиля і займає площу занедбаного після аварії міського кінотеатру «Україна» з прилеглим до нього парком. Замовником цього музею просто неба було Міністерство надзвичайних ситуацій України, безпосереднім виконавцем і проектувальником — творчий колектив під керівництвом автора проекту Анатолія Гайдамаки, народного художника України, лауреата Державної премії ім. Т.Г. Шевченка.
Меморіальний комплекс складається з двох символічних частин: будинку-музею, у якому за допомогою сучасних технічних засобів створено світ із асоціацій, спогадів, роздумів та мрій, а також парку, що розбитий на кілька зон. Щодо музею, то в його експозиції відсутні стенди, вітрини та чіткі композиційні схеми. За задумом відвідувач стикається з живою правдою реального дійства відразу ж, як перетне символічну рамку дозиметричного контролю та ступить на поміст, під скляним покриттям якого розміщений реактор. Тут котяться яблука, летять колиски і птахи, майорять рушники, розсипаються фотокартки...
На офіційному відкритті «Зірки Полин» два роки тому брали участь Президент України Віктор Янукович та Президент Російської Федерації Дмитро Медведєв, глави держав заклали у Чорнобилі перший камінь у фундамент майбутнього пам’ятника ліквідаторам. На гранітній плиті, яка поряд з символічним каменем, викарбувані прізвища тих, хто загинув, долаючи наслідки Чорнобильської трагедії.
Увагу відвідувачів привертає символічний образ біблійного Третього Ангела із чорного металу в захисній масці ліквідатора і з сурмою у руках. Поруч споруджено «карту» 30 — кілометрової зони із зазначених на ній усіх втрачених населених пунктів. Наприкінці цієї «хресної дороги» — поштова площа, посеред якої височіє залізне дерево з чорними порожніми шпаківнями та гніздом для лелек. Саме тут, на гілках Дерева Життя, кожен, хто втратив 1986 року рідні домівки, може залишити свої ключі від них. Є можливість і вкинути листа в минуле або отримати звісточку від когось із колишнього життя, оскільки біля дерева встановлено ніші для отримання кореспонденції і поштову скриньку. Люди ж приїжджають сюди на роковини Чорнобильської трагедії та у поминальні дні...
Фотоінформація Тетяни Міхненко