Депутати пропонують відновити ядерний статус
Депутати пропонують відновити ядерний статус України
У Верховній Раді України зареєстровано проект постанови щодо відновлення Україною статусу ядерної держави. Авторами документу є 7 народних депутатів від фракції ВО "Свобода": Олексій Фурман, Маркіян Лопачак, Олексій Кайда, Руслан Марцінків, Анатолій Вітів, Олег Осуховський, Ігор Сабій.
Довідково. Україна підписала 5 грудня 1994 Меморандум про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, і, таким чином, відмовилася від статусу ядерної держави.
Документ було підписано лідерами України, США, Росії і Великобританії. Підписанти Меморандуму зобов'язувалися, в тому числі, гарантувати незалежність, суверенітет та існуючі кордони України. Два інших учасники Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, що володіли на момент підписання ядерним арсеналом - Франція і Китай - висловилися про аналогічні гарантії у формі відповідних заяв, але не підписали Меморандум.
В Україні вважають, що Будапештський Меморандум не працює. У свою чергу, прем'єр-міністр Російської Федерації Дмитро Медведєв заявив, що Росія не може і не збирається гарантувати територіальну цілісність України, «оскільки ніколи не брала на себе подібних зобов'язань».
«Україна не зможе повернути собі ядерний статус - для цього їй потрібно від $50 до 100 млрд., заявляв раніше екс-мiнiстр охорони навколишнього природнього середовища України Юрiй Костенко».
За його словами, для того, щоб створити систему вилучення та збагачення урану в Україні, на сьогоднi є лише один елемент – діюча ядерна енергетика. Для цього налагодити повноцiнну систему виробництва ядерної зброї, потрiбнi новiтнi виробництва – а це потребує вiд $50 до 100 млрд.
До того ж, за його словами, нарощення ядерного потенціалу України, може наштовхнути на економiчнi санкції з боку міжнародної cпiльноти.
У якостi прикладу він навiв ситуацію з Iраном, який намагався розробляти ядерну зброю, але під тиском санкцій відмовився від цього плану.
На думку Костенко, щоб захистити себе Україні доречніше розглянути питання вступу до НАТО або до інших міжнародних організацій.
«Ядерна зброя ні від чого не захистить Україну», сказав під час публічної лекції в Києві, відповідаючи на запитання, чи доречно Україні відновлювати ядерний потенціал, міністр закордонних справ Швеції Карл Більдт, передає УНІАН.
«Україні дісталася ядерна система Радянського Союзу, націлена на США, тому що це була американсько-радянська конкуренція. Це було на шкоду і СРСР, і США», - переконаний Більдт. «Зараз і Росія, і США повинні зробити більше в процесі скорочення своїх ядерних арсеналів», - вважає він.
За словами Більдта, «ядерна зброя представляє більше проблему, ніж гарантії для національної безпеки».